fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Обединетите нации го тргнаа канабисот од листата на опасни дроги

Објавено

на

Комисијата на Обединетите нации за наркотични дроги (CND) вчера ја прифати препораката на Светската здравствена организација (СЗО) за отстранување на канабис и смола од канабис од листата на опасни дроги, односно гласаше за преквалификација на канабисот, со што марихуаната се отстранува од строгиот список од Распоредот IV на Единствената конвенција за наркотични дроги од 1961 година, кој вклучува опасни и многу зависни дроги и лекови, како хероин.

Ова го отвора патот за поголеми истражувања на медицинските својства на канабисот, како и неговата употреба во медицински цели.

Историското гласање во Виена, на Препораката 5.1 имаше слабо мнозинство за со 27  гласа за, еден воздржан и 25 гласа против.

CND – главното тело за креирање политики за дроги во рамките на Обединетите нации – ги одби сите пет преостанати препораки.

Донесувањето на Препораката 5.1 е од широко значење за медицинскиот канабис, бидејќи може да помогне во зајакнувањето на напорите за легализација на медицинскиот канабис низ целиот свет, токму сега кога CND премолчено ја признава медицинската корисност на канабисот.

Отстранувањето на канабисот од списокот на најограничени супстанции, значи дека ООН се согласува со СЗО „дека канабисот не е подложен на производство на лоши ефекти “ во споредба со другите лекови од Распоредот IV.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!