fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Обезбедени ранци и прибор за над 600 социјално загрозени ученици во Гостивар

Објавено

на

Хуманитарната акцијаСо срце дарувај, ученик израдувај!“ што ја спроведе Секторот за јавни дејности при Општина Гостивар, во соработка со општинските основни училишта, се заокружи успешно. За околу три недели, колку што траеше акцијата, со донации се обезбедија повеќе од 600 чанти и училишен прибор за учениците од основните училишта.

„Акцијата ги надмина нашите очекувања. Досега донациите се дистрибуираа до сите подрачни основни училишта, а во текот на оваа недела остатокот ќе биде распределен до централните училишта во градот за сите ученици кои се наведени во училишните листи како ученици со социјално загрозен статус. Гостиварци уште еднаш покажаа дарежливост и хуманост. Оваа акција беше успешно реализирана благодарение на донаторите на кои им сме многу благодарни: исламскиот центар Ал-Фуркан обезбеди 110 чанти со училишна опрема, менувачницата Алпина обезбеди 100 чанти, сопственикот на фирмата “99 ден“ Елдис Ислами обезбеди 300 чанти, Ферид Менети обезбеди 42 чанти со комплетен училишен прибор. На акција и се придружи и компанијата Ел-Транс, а ранци и прибор донираа и граѓани на собирните пунктови“, информираше Имерлије Салиу од одделението за образование. 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 3 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 5 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 6 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 7 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 9 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 9 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 10 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 10 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!