fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Објаснувања кои никому не ги должите

Објавено

на

Одлуките и избирањата кои ги донесуваме не обликуваат нас и нашите животи. Во нив треба да бидеме потполно сигурни, а да не чувствуваме потреба за оправдувања и објаснувања. Објаснувања кои навистина никому не ги должиме.

1. Верски и политички согледувања

Верските и политички размислувања и согледувања се дел од идентитетот на секоја личност. Вие сте тие кои одлучувате што точно и колку од тоа ќе сакате да го споделите со другите. Единствено е важно да се чувствувате пријатно правејќи го тоа и да не чувствувате обврска да мора да се оправдате поради вашиот избор.

2. За љубовната врска

Приватноста на вашиот љубовен живот не треба да засега никого освен вас и вашиот партнер. Исто така, нема потреба од објаснување зошто сте соло, ако тоа не го сакате. Таа одлука е исклучиво ваша.

3. Позитивниот начин на однесување

Никој не би требало да ве осудува поради вашето однесување, поготово ако истото е позитивно. Ако некој друг се жали, немојте да се спуштате на негово ниво и да возвратите со празно жалење. Бидете горди на својата позитивност и ведрина.

4. Неизвинување и несогласување

Доколку не ви е жал за одредена постапка нема потреба ни за извинување. Тоа и онака не би било искрено, а другата личност ќе создаде лажен впечаток за вас и важите намери. Исто така, ако не се согласувате со нечиво мислење, во ред е тоа да се искаже. Важно е само да бидете коректни.

5. За животните цели

Дали се работи за она што сакате да го постигнете во приватниот живот или пак во професионалниот живот, никому не должите објаснување за вашите цели и сни. Тие поставени цели се она што ве подтикнува да чекорите напред и немој да дозволите некој да ви застане на пат.

6. Сопствениот изглед

Променете ја бојата на косата, тетовирајте се, нашминкајте се или пак немојте, создадете сопствен и уникатен стил. Тоа како изгледате ве засега само вас и единствено е важно да се чувствувате удобно во сопствената кожа. Токму тогаш уште повеќе ќе се почитувате себеси.

7. Место на живеење

Никој не смее да се осудува поради своите животни околности, особено кога станува збор за местото на живеење. Каде и со кого живеете не се прашања не кои морате да дадете одговор ако не сакате.

8. Сопствената кариера

Задоволни ли сте од работата и насоката во која се движи вашата кариера или па не сте? Единствена личност на кoј треба да одговорите сте вие самите. Немојте да дозволите некој друг да ги одредува вашите професионални потези и насоката на вашата кариера.

9. Финансиската ситуација

Увид во ситуацијата на вашата банкарска сметка имате само вие. Затоа никому не должите никакви објаснувања. На вас останува одлуката дали сакате да ја коментирате со останатите вашата финансиска ситуација.

10. Начинот на кој ги одгледувате вашите деца

Ниедни родители не користат идентични техники и методи за одгледување и воспитување на децата. Секако некои одлуки се слични или исти, но секој родител и сам е различно воспитуван, можеби доаѓа од различна култура или генерација. Самото тоа влијае на неговиот пристап кон одгледувањето на своите деца, кој тој самиот не мора да го објаснува на другите.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!