Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Објаснувања кои никому не ги должите

Објавено

на

Одлуките и избирањата кои ги донесуваме не обликуваат нас и нашите животи. Во нив треба да бидеме потполно сигурни, а да не чувствуваме потреба за оправдувања и објаснувања. Објаснувања кои навистина никому не ги должиме.

1. Верски и политички согледувања

Верските и политички размислувања и согледувања се дел од идентитетот на секоја личност. Вие сте тие кои одлучувате што точно и колку од тоа ќе сакате да го споделите со другите. Единствено е важно да се чувствувате пријатно правејќи го тоа и да не чувствувате обврска да мора да се оправдате поради вашиот избор.

2. За љубовната врска

Приватноста на вашиот љубовен живот не треба да засега никого освен вас и вашиот партнер. Исто така, нема потреба од објаснување зошто сте соло, ако тоа не го сакате. Таа одлука е исклучиво ваша.

3. Позитивниот начин на однесување

Никој не би требало да ве осудува поради вашето однесување, поготово ако истото е позитивно. Ако некој друг се жали, немојте да се спуштате на негово ниво и да возвратите со празно жалење. Бидете горди на својата позитивност и ведрина.

4. Неизвинување и несогласување

Доколку не ви е жал за одредена постапка нема потреба ни за извинување. Тоа и онака не би било искрено, а другата личност ќе создаде лажен впечаток за вас и важите намери. Исто така, ако не се согласувате со нечиво мислење, во ред е тоа да се искаже. Важно е само да бидете коректни.

5. За животните цели

Дали се работи за она што сакате да го постигнете во приватниот живот или пак во професионалниот живот, никому не должите објаснување за вашите цели и сни. Тие поставени цели се она што ве подтикнува да чекорите напред и немој да дозволите некој да ви застане на пат.

6. Сопствениот изглед

Променете ја бојата на косата, тетовирајте се, нашминкајте се или пак немојте, создадете сопствен и уникатен стил. Тоа како изгледате ве засега само вас и единствено е важно да се чувствувате удобно во сопствената кожа. Токму тогаш уште повеќе ќе се почитувате себеси.

7. Место на живеење

Никој не смее да се осудува поради своите животни околности, особено кога станува збор за местото на живеење. Каде и со кого живеете не се прашања не кои морате да дадете одговор ако не сакате.

8. Сопствената кариера

Задоволни ли сте од работата и насоката во која се движи вашата кариера или па не сте? Единствена личност на кoј треба да одговорите сте вие самите. Немојте да дозволите некој друг да ги одредува вашите професионални потези и насоката на вашата кариера.

9. Финансиската ситуација

Увид во ситуацијата на вашата банкарска сметка имате само вие. Затоа никому не должите никакви објаснувања. На вас останува одлуката дали сакате да ја коментирате со останатите вашата финансиска ситуација.

10. Начинот на кој ги одгледувате вашите деца

Ниедни родители не користат идентични техники и методи за одгледување и воспитување на децата. Секако некои одлуки се слични или исти, но секој родител и сам е различно воспитуван, можеби доаѓа од различна култура или генерација. Самото тоа влијае на неговиот пристап кон одгледувањето на своите деца, кој тој самиот не мора да го објаснува на другите.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 27 минути

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 57 минути

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 2 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена