fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Објавена листата на добитници на картички од државата, но сајтот за проверка падна

Министерката за финансии Нина Ангеловска, попладнево на прес конференција соопшти дека страната kupuvamdomasno.gov.mk е ставена во функција и дека граѓаните може да извршат проверка дали се добитници на домашна платежна картичка.

„Завршени се сите постапки за домашната платежна картичка и оваа недела започнува издавањето. Изготвени се списоците на добитници согласно критериумите во Уредбата и конечната листа е објавена и сите може да ја видат и проверат. Со внесување на својот ЕМБГ секој граѓанин ќе може да го провери износот кој му следи и да добие информација за банката издавач која ќе му ја издаде картичката. Потпишани се договорите со банките, и веќе се печатат првите картички кои наскоро ќе бидат во рацете на граѓаните.“, рече министерката.

Сепак моментално на kupuvamdomasno.gov.mk не може да се направи проверка. Сајтот падна, најверојатно од голем број на посети.

Домашните платежни картичките треба да бидат издадени најдоцна до 18 јули.

Сподели:
1 Коментар

1 Коментар

  1. Valentina

    28/07/2020 во 10:24

    dali sleduva za penzioneri do 15 000 penzija karticka kupuvam domasno

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!