fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Објавени годишните конкурси за проекти од културата

Објавено

на

Министерството за култура ги објави годишните конкурси за проекти од национален интерес во културата за 2021 година.

„Годишните конкурси на Министерството за култура се основна финансиска поддршка за најголем дел од здруженијата, операторите, поединците во сите дејности и области од културата. Токму затоа, јас и мојот тим пристапивме со особено внимание, одговорност и компетентност за да се поддржат проекти со далекусежни уметнички вредности и влијание. Напорите што ги вложивме се во насока, средствата од Буџетот на РСМ, предвидени за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година, да ги добијат оние на кои им е најпотребно во услови на светска пандемија и чии што проекти ги задоволуваат приоритетите и условите на Конкурсите“, рече министерката за култура Ирена Стефоска.

Министерката истакна дека приоритет годинава е поддршката на проекти од младите и за младите, како и заштитата на културното наследство.

„Наша цел е да ги откриеме младите таленти во сите области на културата и да им помогнеме да го развијат својот креативен потенцијал“, рече таа и појасни дека втор врвен приоритет на Министерството за култура, е заштитата на културното наследство, за кое што освен националните установи се грижат и локалните.

Истакна дека целта е подигање на свеста за неговото значење за сите нас, поддршка на локалните установи заради унапредување на капацитетите, стандардите и пристапноста во заштитата на културното наследство на локално ниво.

„Важно е да истакнам, дека во секоја област од конкурсот, апликантите  во нивните проекти треба да посветат внимание и на еднаквата родова застапеност, на инклузијата на лицата со попреченост, и на интеркултурниот дијалог. Со еден збор, Култура сега! – создаваме културна сцена која ги вклучува сите и допира до сите“, нагласи министерката за култура Стефоска.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!