Поврзи се со нас

Вести

Обнова на документите за социјална помош – новините ќе ја намалат гужвата

Објавено

на

 

Во Центарот за социјална работа во Гостивар започната е обновата на документите за корисниците на социјална парична помош. Од годинава воведена е новина со која ќе се намалат гужвите пред шалтерите. За разлика од порано кога сите корисници вршеа  обнова на документите во текот на ноември, отсега тоа ќе го прават распоредено зависно во кој месец ги поднеле документите по прв пат. „На пример доколку барањето за прв пат го поднеле во јануари, тогаш документите ќе ги обновуваат во јануари следната година. Со тоа ќе се избегнат гужвите кои обично настануваат при процедурата за годишна обнова“, објасни Надица Величкоска, директор на Центарот за социјална работа во Гостивар.

За да извршат обнова на граѓаните им е потребна само лична карта, додека останатите документи како извод на родени, извод на венчани, потврди, уверение од УЈП и слично, Центарот за социјална работа ги набавува по служен пат.

Просечно до гостиварските социјални служби се поднесуваат околу 3.500 апликации за социјална парична помош, од кои 2 до 2.500 илјади се одобруваат.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена