fbpx
Поврзи се со нас

Вести

„Обратна микробранова“ што го лади пијалокот за неколку минути

Објавено

на

Микробрановите печки ги користи речиси секое домаќинство и знаат добро да се најдат кога е неопходно некое јадење да се подгрее набрзина. Поаѓајќи од тоа сознание, една калифорниска компанија создаде уред, којшто може да излади пијалок за само неколку минути.

Овој изум „обратната микробранова печка” е наречен “Juno” и прв пат беше претставен пред јавноста на овогодишната конвенција на “CES”. Уредот користи термоелектричен мотор за ладење кој ја струи водата околу пијалакот со голема брзина, со што се намалува неговата температура. За сега, претставен е прототип кој може да излади само еден пијалак, но компанијата планира да го оспособи и за повеќе пијалоци одеднаш.

Стаклено шише пиво го лади за 1 минута, шише вино го лади до идеална температура за 3 минути, додека лименка газиран пијалак за 2 минути. Изумителите велат дека пијалокот може да се конзумира штом излезе од “обратната микробранова печка”, без страв дека газираното ќе „експлодира“. Тоа може да се види и во видеото.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!