fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Обука на Државната изборна комисија во Гостивар: Оставете ја политиката настрана од референдумскиот процес

Објавено

на

Во рамки на подготвителните активности за престојниот Референдум,  Државната изборна комисија денес во Гостивар спроведе обука за повеќе Општински изборни комисии од регионот. Претставниците на ОИК се потсетија на своите обврски, надлежности и начините на постапување пред, за време и по завршување на гласањето. Посебен дел од обуката беше посветен на Избирачките одбори и новините кои се вметнати во работата на изборните комиси.

„Новина е што Избирачките одбори се составени од шест члена и за разлика од претходните изборни процеси, политичките партии немаат свои претставници. Исто така, на денот на гласањето Државната изборна комисија ќе има известувања шест пати, а не како претходно трипати. Термините на известување се: 9, 11, 13, 15, 17 и 18.30 часот“ изјави Дитмире Селмани, потпретседател на ДИК.

Претставниците на Државната изборна комисија, на почетокот од обуката им порачаа на присутните од Општинските изборни комисии, во спроведувањето на референдумскиот процес, да ја остават политиката настрана. Што се однесува до подготовките, според потпретседателката Селмани, до сега се запазени сите рокови.

Денешната обука беше наменета за Општинските изборни комиси на Гостивар, Врапчиште, Маврово и Ростуше, Кичево, Дебар и Центар Жупа.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!