fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Обука за истражувачко новинарство во Леуново

Објавено

на

Петнаесетина новинари од локални и регионални медиуми, викендов учествуваат на обука за истражувачко новинарство, што се одржува во хотел Радика, Леуново. На тридневната обука, новинарите се запознаваат со техниките на истражување, барање извори на информации, корисни алатки за бази на податоци и сл.

Предавачи на семинарот се Снежана Лупевска, истражувачки новинар и уредник, Тамара Чаушидис, уредник и Павле Гацов, експерт. Настанот е дел од проект за поттикнување на истражувачкото новинарство, што го спроведува Центарот за граѓански комуникации од Скопје. Проектот е поддржан од ЕУ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!