Поврзи се со нас

Гостивар

Обвинителство потврди 14 жртви во пожарот во Тетово, се испитува дали има и други

Објавено

на

Јавното обвинителство утрово соопшти дека ќе се врши обдукција на тела на 14 загинати во страотниот пожар во тетовската модуларна болница, а се испитува дали има и други жртви.  „Обвинителите издадоа наредби за обдукција и идентификување на телата на 14 лица починати во пожарот, а се испитува и дали има и други починати лица. За некои од починатите ќе биде потребна ДНК анализа за да се утврди нивниот идентитет. Според првичните сознанија, меѓу починатите нема медицински персонал.“, соопшти обвинителството.

За вршење непосреден увид на местото на трагичниот настан во модуларната болница во Тетово, покрај тројца обвинители од Основното јавно обвинителство во Тетово, синоќа излегоа и двајца обвинители од Основното јавно обвинителство од Скопје.

„До раните утрински часови, обвинителите сослушаа вработени во модуларната болница со цел да се утврдат причините за пожарот. Во исто време, издадена е наредба за обезбедување на снимките од видео надзорот во и околу објектот. Увидот ќе продолжи и во текот на денешниот ден, а јавните обвинители заедно со експертите на МВР, ќе ги обезбедат доказите за целосно расчистување на трагичниот настан.“, стои во соопштението.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 37 минути

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 3 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 5 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 5 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 20 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 24 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Prokuroria konfirmoi 14 viktima në zjarrin në Tetovë, hetohet a ka edhe të tjerë

Објавено

на

Prokuroria publike këtë mëngjes njoftoi se do të kryhet obduksion të trupave të 14 të vdekurve në zjarrin e tmerrshëm në spitalin modular të Tetovës, kurse hetohet a ka edhe viktima të tjera. “Prokurorët nxorrën urdhër për obduksion dhe indentifikim të trupave të 14 personave të vdekur në zjarrin, kurse hetohet edhe a ka edhe persona të tjerë të vdekur. Për disa nga të vdekurit do të jetë e nevojshme DNK analizë që të vërtetohet indentiteti i tyre. Sipas lajmeve të para, në mes të vdekurve ka edhe personal mjekësor.”, njoftoi prokuroria.

Për kryerjen e hetimit në vendin e ngjarjes tragjike në spitalin modular në Tetovë, përveç tre prokurorëve nga Prokuroria themelore publike në Tetovë, mbrëmë dolën edhe dy prokurorë nga Prokuroria themelore publike nga Shkupi.

“Deri në orët e hershme të mëngjesit, prokurorët dëgjuan të punësuar në spitalin modular me qëllim që të vërtetohen arsyet për zjarrin. Në të njëjtën kohë, është i dhënë urdhër për sigurim të xhirimeve nga video mbikqyrja në dhe rreth objektit. Hetimi do të vazhdojë edhe gjatë ditës së sotme, kurse prokurorët publik bashkë me ekspertët e MPB, do t’i sigurojnë provat për pastrim të plotë të ngjarjes tragjike.”, qëndron në njoftimin.

Популарно изминативе 100 дена