Поврзи се со нас

Гостивар

Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

Објавено

на

Основното јавно обвинителство Гостивар соопшти дека поведе постапка против 43 – годишен гостиварец, за кој постои основано сомнение дека ги сторил кривичните дела  Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1 и Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

„Осомничениот на 15 октомври 2021 година, околу 22:30 часот, во домот во кој живеел во заедница со оштетените, започнал расправија по што ги нападнал оштетените и нанел телесни повреди. Тој побарал парични средства, но откако сопругата му кажала дека нема, започнал да ја удира со шлаканици. Потоа побарал пари и од ќерката, но откако не му биле дадени се упатил да го земе нејзиниот мобилен телефон за да го продаде. Кога ќерката се обидела да повика полиција, осомничениот зел нож од кујната и замавнал кон неа, во што бил спречен од сопругата. Тој продолжил со намерата, удирајќи ја сопругата со каиш во пределот на грбот и левата натколеница нанесувајќи и телесни повреди.  Нападот го спречил нивен роднина. Осомничениот кривичното дело загрозување на сигурноста го сторил на штета на неговата ќерка. Тој неколкупати праќал пораки на нејзиниот мобилен телефон со закани дека ќе ја обеси и дека ќе ги заколи неа и нејзината мајка.“, стои во соопштението од обвинителството.

Од таму додаваат дека бидејќи сторените кривични дела се против јавниот ред или моралот, а особено бидејќи псотојат околности кои го оправдуваат стравот дека осомничениот ќе го повтори делото или дека ќе го изврши кривичното дело со кое се заканува, јавниот обвинител до Основниот суд Гостивар поднесе Предлог за определување мерка притвор за осомничениот.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 14 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Prokuroria kërkon paraburgim për një gostivaras për shkak të dhunës familjare

Објавено

на

Prokuroria themelore publike Gostivar njoftoi se ka hapur procedurë kundër gostivarasit 43 vjeçar, për të cilin ekziston dyshim i bazuar se ka kryer veprat penale Lëndim trupor nga neni 130 paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1 dhe Vënia në rrezik të sigurisë nga neni 144 paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1 nga Kodi penal.

“I dyshuari më 15 Tetor 2021, rreth orës 22.30, në shtëpinë në të cilën ka jetuar në bashkësi me të dëmtuarit, ka filluar zënkë pas çka i ka sulmuar të dëmtuarit dhe ju ka shkaktuar lëndime trupore. Ai ka kërkuar mjete financiare, por pasi bashkëshortja i ka thënë se nuk ka, ka filluar ta godasë me shuplaka. Pastaj ka kërkuar të holla edhe nga e bija, por pas nuk i janë dhënë është drejtuar që t’a marrë telefonin e saj që t’a shesë. Kur vajza ka tentuar t’a thërrasë policinë, i dyshuari ka marrë thikë nga kuzhina dhe e ka drejtuar nga ajo, në çka ka qenë i ndaluar nga bashkëshortja. Ai ka vazhduar me qëllimin, duke e goditur bashkëshorten me rrip në pjesën e shpinës dhe mbi gjurin e majtë duke i shkaktuar edhe lëndime trupore. Sulmin e ka ndaluar i afërm i tyre. I dyshuari veprën penale vënie në rrezik të sigurisë e ka kryer në dëm të bijës së tij. Ai disa herë ka dërguar mesazhe në telefonin e saj mobil me kërcënime se do t’a var dhe se do t’i therr atë dhe nënën e saj.”, qëndron në njoftimin e prokurorisë.

Prej atje shtojnë se pasi veprat penale të kryera janë kundër rendit publik ose moralit, e veçanarisht pasi ekzistojnë rrethana të cilat e arsyetojnë qëndrimin se i dyshuari do t’a përsëris veprën ose se do do t’a kryej veprën penale me të cilën kërcënohet, prokurori publik deri te Gjykata themelore Gostivar dërgoi Propozim për caktim të masës paraburgim për të dyshuarin.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена