Поврзи се со нас

Македонија

Од 1.478 корона тестови последно деноноќие, 168 позитивни

Објавено

на

Сто шеесет и осум нови случаи на Ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа. Како што соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа, направени се 1.478 тестирања, регистрирани се 275 оздравени пациенти, а починати седум лица.
Од новодијагностицираните случаи, во Скопје се 110, Кавадарци и Кочани по 9, Гевгелија – 7, Битола – 5, Куманово, Прилеп и Охрид – по 3, Струга, Неготино, Македонски Брод и Дојран – по 2, Тетово, Гостивар, Струмица, Кичево, Свети Николе, Ресен, Берово, Делчево, Виница, Богданци и Демир Хисар – по 1.
Од регистрираните 275 оздравени пациенти од Скопје се 90, Битола – 26, Прилеп – 24, Кавадарци – 22, Берово – 18, Струмица – 13, Кочани – 11, Тетово – 10, Велес – 7, Валандово – 6, Куманово, Неготино и Радовиш – по 5, Гевгелија – 4, Штип, Крива Паланка, Делчево, Кратово и Пехчево – по 3, Виница, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 2, Гостивар, Свети Николе, Ресен, Дебар, Богданци и Демир Хисар – по 1.
Од седумтемина починати лица четири се од Скопје (71г, 69г, 59г и 55г) и по едно починато лице од Велес (67г), Струмица (65г), Штип (77г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Направени се 1.478 тестови преку: ИЈЗ-131, ЦЈЗ Скопје-26, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-82, Биотек-71, Систина-53, лабораторија Лаор-74, Синлаб-0, Ремедика-13, Плодност–34, Генеа-0, Никоб лаб-210, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-17, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 653.
Досега во земјата се направени вкупно 1.493.451 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 218.362, бројот на оздравени пациенти е 204.960, на починати е 7.695, а бројот на активни случаи изнесува 5.707.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 12 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 13 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 13 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 14 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 16 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 17 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 18 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 19 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 19 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 21 час

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 21 час

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga 1.478 teste të koronës në 24 orët e fundit, 168 pozitivë

Објавено

на

Njëqind e gjashtëdhjetë e tetë raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit. Siç njoftoi Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik në 24 orët e fundit janë kryer 1.478 testime, janë regjistruar 275 pacientë të shëruar dhe shtatë persona kanë humbur jetën.
Nga rastet e reja të diagnostikuara, në Shkup janë 110, Kavadar dhe Koçan- nga 9, Gjevgjeli- 7, Manastir -5, Kumanovë, Prilep dhe Ohër- nga 3, Strugë, Negotinë, Makedonski Brod dhe Dojran- nga 2, Tetovë, Gostivar, Strumicë, Kërçovë, Sveti Nikollë, Resnjë, Berovë, Dellçevë, Vinicë, Bogdanci dhe Demir Hisar – nga 1.
Nga 275 të shëruar të regjistruar nga Shkupi janë 90, Manastiri 26, Prilepi 24, Kavadari 22, Berova 18, Strumica 13, Koçani 11, Tetova 10, Velesi 7, Vallandova 6, Kumanova, Negotinë. dhe Radovishi – nga 5, Gjevgjelia – 4, Shtip, Kriva Pallanka, Dellçeva, Kratovë dhe Pehçeva – nga 3, Vinica, Probishtip, Krushevë dhe Makedonski Brod – 2, Gostivar, Sveti Nikollë, Resnjë, Dibër, Bogdanci dhe Demir Hisar – nga 1.
Nga shtatë personat e vdekur, katër janë nga Shkupi (71, 69, 59 dhe 55) dhe një i vdekur nga Velesi (67), Strumica (65), Shtipi (77). Të gjithë personat e raportuar vdiqën në spital.
Janë kryer 1478 analiza përmes: ISHP-131, QSHP Shkup-26, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-0, QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-17, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-1, Mjekësi Ligjore-1, spitali laboratorik Kozle-0, UK Pulmologji me alergologji -0, CGH 8-0 shtator, Instituti i Mikrobiologjisë-0, Zan Mitrev (Philip II) -65, Avicena-82, Biotek-71, Sistina-53, laboratori Laor -74 , Sinlab-0, Remedika-13, Fertility-34, Genea-0, Nikob lab-210, VFV Medical-20, Eli Medica-17, Royal Medica-0, Spectra-MM-0, Rapid Lab-7, Zan Mitrev Strumica-3, Nova Lab Diagnostics-0, PHI dhe PHI (test i shpejtë) – gjithsej 653.
Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.493.451 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 218.362, numri i të shëruarve është 204.960, numri i të vdekurve është 7.695 dhe numri i rasteve aktive është 5.707.

Популарно изминативе 100 дена