Поврзи се со нас

Вести

Од 1-ви мај влез во Грција без сертификати

Објавено

на

Од 1 мај Грција привремено го укинува задолжителниот европски сертификат за вакцинација, прележан Ковид-19 или негативен тест за влез во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Министерството за здравство на Грција соопштија дека надлежната Комисија на епидемиолози на денешниот состанок препорачала „суспензија на Covid pass од 1 мај и враќање на исполнетоста на објектите на 100 отсто од капацитетот, суспензија на сертификатото од EUDCC на влезните точки во земјата“, а останатите одлуки се однесуваат на тестовите за невакцинираните вработени.

Сите препораки на комисијата биле прифатени од Владата, а од Министерството за здравство на Грција додаваат дека деталите ќе бидат разјаснети во новата министерска одлука што ќе биде објвена во Службен весник на Грција.

Последната ваква одлука е во сила до 1 мај во шест часот наутро.

Пред две седмици, министерот за здравство на Грција Танос Плеврис соопшти дека од 1 мај до 31 август привремено се укинува  задолжителниот сертификат за влез во речиси сите затворени објекти во земјата.

Во пракса, ова значи дека од недела се укинуваат сите Ковид рестрикции во Грција со исклучок на маската, која и понатаму е задолжителна во затворените простори.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 5 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 6 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 7 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 8 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 9 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 11 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 12 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga 1 Maj hyrje në Greqi pa certifikata

Објавено

на

Nga 1 maji, Greqia do të heqë përkohësisht certifikatën evropiane të vaksinimit të detyrueshëm, Covid-19 të kaluar ose test negativ për hyrje, tha korrespondenti i MPB-së nga Athina.

Ministria greke e Shëndetësisë tha se Komisioni kompetent i Epidemiologëve në mbledhjen e sotme rekomandoi “pezullimin e Covid pass nga 1 maji dhe kthimin e objekteve në 100 për qind të kapacitetit, pezullimin e certifikimit EUDCC në pikat hyrëse në vend” e të tjera. kanë të bëjnë me analizat për punonjësit e pavaksinuar.

Të gjitha rekomandimet e komisionit u pranuan nga Qeveria, ndërsa Ministria e Shëndetësisë e Greqisë shtoi se detajet do të sqarohen në vendimin e ri ministror që do të publikohet në Gazetën Zyrtare të Greqisë.

Vendimi i fundit i tillë është në fuqi deri më 1 maj në orën gjashtë të mëngjesit.

Dy javë më parë, ministri grek i Shëndetësisë Thanos Plevris njoftoi se nga data 1 maj deri në 31 gusht u hoq përkohësisht certifikata e detyrueshme për hyrje në pothuajse të gjitha ambientet e mbyllura në vend.

Praktikisht, kjo do të thotë se nga e diela do të hiqen të gjitha kufizimet për Covid në Greqi, me përjashtim të maskës, e cila mbetet e detyrueshme në ambiente të mbyllura.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена