Поврзи се со нас

Вести

Од 18 март граѓаните ќе можат да си докупат стаж за пензија – Еден месец е 1.400 денари

Законот за дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување, откако беше донесен во Собранието, објавен е и во Службен весник. Тоа значи дека лицата кои наполниле 65 години, а немаат 15 години работен стаж поради неплатени придонеси, односно биле во редовен работен однос и биле пријавени во задолжителното социјално осигурување, а обврзникот за пресметка и плаќање на придонес не го платил придонесот за пензиско и инвалидско осигурување. ќе можат да ги откупат тие години од стажот за да добијат старосна пензија. 

Законот дава можност осигуреникот да може самиот за себе да изврши плаќање на придонесот за пензиско и инвалидско осигурување.

Основицата за пресметка и плаќање на придонесот изнесува 20% од просечната плата за претходната година од годината во која е поднесено барањето за плаќање на придонес за пензиско и инвалидско осигурување, објавена од Државниот завод за статистика. Според ова граѓаните кои ќе поднесат барање годинава, еден месец стаж ќе може да го купат за околу 1.400 денари.

Плаќањето на придонесот за пензиско и инвалидско осигурување може да го извршат и членовите на семејството заради остварување право на семејна пензија.

Овој закон  стапува во сила на 18 февруари 2020 година, а ќе започне да се применува по еден месец, односно од 18 март 2020 година, бидејќи  во рок од 30 дена Министерството за труд и социјална политика, треба да ја дефинира формата и содржината на барањето.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 38 минути

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 1 час

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 6 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 7 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 20 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!