Поврзи се со нас

Гостивар

Од 31.722 предмети примени лани, Основниот суд во Гостивар решил 30.620

Објавено

на

Во текот на минатата година, Основниот суд во Гостивар има примено вкупно 31.722 предмети, од кои решени се 30.620. Судот во 2021-ва година издал повеќе од 8.000 уверенија за регулирање на правата на граѓаните.

Податоците по повод Денот на правосудството, што се одбележува денеска 31 март, ги сподели портпаролот на гостиварскиот Основниот суд, Емине Мурати.

За работата на судовите на државно ниво информираше претседателката на Судскиот совет Павлина Црвенковска.

„На ниво на државата судовите во јануари 2021 година започнале со нерешени 99.954 предмети, примиле во работа нови 564.899 предмети, имале вкупно во работа 664.493 предмети. Од овој фонд на предмети решени се 567.155 предмети, а останале нерешени 97.338 предмети. Според наведените податоци, судовите во 2021 година успеале да го совладаат приливот на предмети и го намалиле заостатокот за 2256 предмети“, рече Црвенковска.

31 март 1945 година се смета за ден на основање на судовите, односно за поставување на темелите на судството во земјава. На 31 март 1945 година е донесена Повелба на АСНОМ за устројството на редовните народни судови на Федерална Македонија и Решение на АСНОМ за создавање на Суд за судење на престапи против македонската национална чест. Со Повелбата се основани 25 околиски судови, 3 обласни судови со седишта во Скопје, Штип и Битола, и Врховен суд со седиште во Скопје.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 10 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 12 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 13 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 14 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 16 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 18 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 18 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 18 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 19 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 19 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

Гостиварските пензионерки најдобри во шутирање пенали

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga 31.722 lëndë të pranuara vitin e kaluar, Gjykata Themelore në Gostivar ka zgjidhur 30.620

Објавено

на

Gjatë vitit të kaluar në Gjykatën Themelore në Gostivar janë pranuar gjithsej 31.722 lëndë, prej të cilave 30.620 janë zgjidhur. Në vitin 2021, gjykata lëshoi ​​më shumë se 8000 vërtetime që rregullojnë të drejtat e qytetarëve.

Të dhënat me rastin e Ditës së Gjyqësorit, e cila shënohet sot, 31 mars, i ka ndarë zëdhënësja e Gjykatës Themelore të Gostivarit, Emine Murati.

Kryetarja e Këshillit Gjyqësor Pavlina Cërvenkovski informoi për punën e gjykatave në nivel shtetëror.

“Në nivel shtetëror, gjykatat në janar 2021 kanë filluar me 99.954 lëndë të pazgjidhura, kanë pranuar 564.899 lëndë të reja, kanë pasur gjithsej 664.493 lëndë në funksion. Nga ky fond lëndësh janë zgjidhur 567.155 lëndë, ndërsa të pazgjidhura 97.338 lëndë. Sipas të dhënave, gjykatat në vitin 2021 kanë arritur të tejkalojnë fluksin e lëndëve dhe ta zvogëlojnë numrin e lëndëve të pazgjidhura për 2256 lëndë”, tha Cërvenkovski.

Dita e 31 marsit 1945 konsiderohet si dita e krijimit të gjykatave, pra e hedhjes së themeleve të drejtësisë në vend. Më 31 mars 1945 u miratua Karta e ASNOM-it për organizimin e gjykatave të rregullta kombëtare të Maqedonisë Federale dhe Vendimi i ASNOM-it për themelimin e Gjykatës për gjykimin e veprave kundër nderit kombëtar maqedonas. Karta themeloi 25 gjykata të qarkut, 3 gjykata të qarkut me seli në Shkup, Shtip dhe Manastir dhe një Gjykatë Supreme me seli në Shkup.

 

Популарно изминативе 100 дена