Поврзи се со нас

Гостивар

Од 470 вработени во болницата во Гостивар, 412 ќе земат покачена плата

Објавено

на

Правото на зголемување на платата во здравството, согласно последните законски одлуки, од вкупно 470 вработени во Општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар, ќе го искористат 412. Како што соопштија од болничкиот Сектор за финансии и сметководство, по внесување во системот за пресметка на плата со зголемен нов основен коефициент денеска поминала месечната плата за мај.

„Врз основа на зголемувањето на месечните плати, во нашата болница ова право ќе го користат над 412 вработени и тоа: лекар специјалист, субспецијалист и лекар примариус + 2.000 денари бруто, медицински сестри + 3.000 д. бруто, општи лекари + 2.500 д. бруто, администрација со високо образование + 2.000 бруто ден. “, информираа од болницата и додадоа дека 62 вработени нема да можат да го искористат ова право за зголемување на месечната плата од причина што, иако им е зголемен основниот коефициент, колективниот договор на Министерството за здравство од основниот коефициент не ја надминува минималната плата од 29.739 денари бруто и нето 20.175 ден.

Покачување на платата нема за: администрација со средно образование, возачи од возен парк, технички персонал и хигиеничарки.

„Разликата од месечната плата за март и април 2023 година, како што предвидува законот, ќе се исплати следната недела од причина што бара малку подетална анализа за да се избегнат непотребните грешки.“, се вели во соопштението.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена