fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Од 50 до 60% од брзите тестови за ковид во Гостивар со позитивен резултат

Објавено

на

Тројно е зголемена динамиката на работа на тимот во Лабараторијата на Здравствениот дом во Гостивар, во делот на вршење брзи ковид тестови. Периодов дневно се тестираат по 35 пациенти, кои се упатени од матичните лекари поради симптоми на коронавирус. Процентот на позитивни резултати се движи од 50 до 60%.

„Во изминатите три недели драстично е зголемен пациенти кои доаѓаат за брзи тестови. Ако во февруари дневно доаѓаа од 10 до 15 граѓани, сега таа бројка достигнува до 35. Зголемен е и процентот на позитивни резултати. Во затишјето на состојбата се движеше околу 20%, додека периодов 50 до 60% од тестовите што ги изработуваме се позитивни“, вели д-р Абдулкадар Алији, раководител на лабараторијата.

Брзите антигенски тестови во Гостивар беа воведени во втората половина на ноември лани. Тестирањето се спроведува во посебни термини определени само за таа намена, а целата процедура од земање брис до резултат трае околу половина час.

Освен со брзи тестови, дијагностицирањето на коронавирус за граѓаните од гостиварското подрачје се прави и преку ПЦР тестови, кои се вршат во епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје. Дел од граѓаните тестирања прават и во Скопје.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!