Поврзи се со нас

Македонија

Од 534 хоспитализирани со ковид, 123 се вакцинирани

Објавено

на

Во период од 6 август до вчера на територија на државата 53.682 граѓани се позитивни од тестирани на Ковид-19 од кои 31 отсто биле целосно вакцинирани, односно 16.702 лица. Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со Ковид-19. Според статистика за изминативе месеци, 36.980, граѓани, односно 69 отсто од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани. Процентот на хоспитализирани лица кои се невакцинирани е голем, од моментално 534 хоспитализирани пациенти, 123 се целосно вакцинирани, стои во анализата на вакцинирани од позитивни случаи со Ковид-19, што денеска ја објави Министерството за здравство.

За вакцинирани, како што се посочува, се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.

-Смртноста кај невакцинираните е драстично поголема, покажува анализата. Во период од 6 август до вчера на територија на државата од вкупниот број починати, 80 отсто биле невакцинирани, а 20 отсто од починатите примиле вакцина. Според анализите, починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Секоја вакцина која ја имаме на располагање е безбедна, информираат од Министерството и апелираат граѓаните да се вакцинираат, бидејќи само така ќе дојдеме до колективен имунитет и ќе спречиме ширење на мутации на СарсКоВ2

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga 534 të hospitalizuar me kovid, 123 janë të vaksinuar

Објавено

на

Në periudhën nga 6 gushti deri dje në territorin e vendit kanë rezultuar pozitivë nga testimi për Kovid-19 53.682 qytetarë, nga të cilët 31 për qind janë vaksinuar plotësisht, pra 16.702 persona. Është i madh numri i qytetarëve të pavaksinuar që janë infektuar me Kovid-19. Sipas statistikave të muajve të fundit, 36.980 qytetarë, pra 69 për qind e pozitivëve për Kovid-19 nuk janë vaksinuar. Përqindja e të pavaksinuarve të shtruar në spital është e lartë, nga 534 pacientë të shtruar aktualisht, 123 janë të vaksinuar plotësisht, sipas analizës së të vaksinuarve nga rastet pozitive me Kovid-19, të publikuar sot nga Ministria e Shëndetësisë.

Për të vaksinuar, siç tregohet, konsiderohen personat që janë vaksinuar me dy doza dhe kanë kaluar të paktën 14 ditë nga marrja e dozës së dytë të vaksinës.

-Vdekshmëria tek të pavaksinuarit është drastikisht më e lartë, tregon analiza. Në periudhën nga 6 gushti deri në ditën e djeshme, 80% e numrit të përgjithshëm të vdekjeve në vend ishin të pavaksinuar, dhe 20% e të vdekurve e kanë marrë vaksinën. Sipas analizave, të vdekurit kishin disa sëmundje kronike të kombinuara. Çdo vaksinë që kemi në dispozicion është e sigurt, informojnë nga Ministria dhe apelojnë qytetarët që të vaksinohen, sepse vetëm në këtë mënyrë do të fitojmë imunitet kolektiv dhe do të parandalojmë përhapjen e mutacioneve SarsKoV2.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена