Поврзи се со нас

Македонија

Од 534 хоспитализирани со ковид, 123 се вакцинирани

Објавено

на

Во период од 6 август до вчера на територија на државата 53.682 граѓани се позитивни од тестирани на Ковид-19 од кои 31 отсто биле целосно вакцинирани, односно 16.702 лица. Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со Ковид-19. Според статистика за изминативе месеци, 36.980, граѓани, односно 69 отсто од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани. Процентот на хоспитализирани лица кои се невакцинирани е голем, од моментално 534 хоспитализирани пациенти, 123 се целосно вакцинирани, стои во анализата на вакцинирани од позитивни случаи со Ковид-19, што денеска ја објави Министерството за здравство.

За вакцинирани, како што се посочува, се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.

-Смртноста кај невакцинираните е драстично поголема, покажува анализата. Во период од 6 август до вчера на територија на државата од вкупниот број починати, 80 отсто биле невакцинирани, а 20 отсто од починатите примиле вакцина. Според анализите, починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Секоја вакцина која ја имаме на располагање е безбедна, информираат од Министерството и апелираат граѓаните да се вакцинираат, бидејќи само така ќе дојдеме до колективен имунитет и ќе спречиме ширење на мутации на СарсКоВ2

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Спортпред 30 минути

КК Гостивар денеска го пречекува седмопласираниот Еуроникел

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 3 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 4 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 5 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 21 час

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 22 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 1 ден

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga 534 të hospitalizuar me kovid, 123 janë të vaksinuar

Објавено

на

Në periudhën nga 6 gushti deri dje në territorin e vendit kanë rezultuar pozitivë nga testimi për Kovid-19 53.682 qytetarë, nga të cilët 31 për qind janë vaksinuar plotësisht, pra 16.702 persona. Është i madh numri i qytetarëve të pavaksinuar që janë infektuar me Kovid-19. Sipas statistikave të muajve të fundit, 36.980 qytetarë, pra 69 për qind e pozitivëve për Kovid-19 nuk janë vaksinuar. Përqindja e të pavaksinuarve të shtruar në spital është e lartë, nga 534 pacientë të shtruar aktualisht, 123 janë të vaksinuar plotësisht, sipas analizës së të vaksinuarve nga rastet pozitive me Kovid-19, të publikuar sot nga Ministria e Shëndetësisë.

Për të vaksinuar, siç tregohet, konsiderohen personat që janë vaksinuar me dy doza dhe kanë kaluar të paktën 14 ditë nga marrja e dozës së dytë të vaksinës.

-Vdekshmëria tek të pavaksinuarit është drastikisht më e lartë, tregon analiza. Në periudhën nga 6 gushti deri në ditën e djeshme, 80% e numrit të përgjithshëm të vdekjeve në vend ishin të pavaksinuar, dhe 20% e të vdekurve e kanë marrë vaksinën. Sipas analizave, të vdekurit kishin disa sëmundje kronike të kombinuara. Çdo vaksinë që kemi në dispozicion është e sigurt, informojnë nga Ministria dhe apelojnë qytetarët që të vaksinohen, sepse vetëm në këtë mënyrë do të fitojmë imunitet kolektiv dhe do të parandalojmë përhapjen e mutacioneve SarsKoV2.

Популарно изминативе 100 дена