Поврзи се со нас

Македонија

Од денес нови повисоки цени за овошјето и зеленчукот опфатени со замрзнувањето

Објавено

на

Од денеска по нови повисоки коригирани цени ќе се продаваат 11-те видови на овошје и зеленчук за кои Владата неодамна донесе одлука за замрзнување на цените.

Владата вчера на седница донесе одлука со која килограм домати и краставици ќе чини максимум 95 денари, килограм пипер до 100 денари, килограм грав 95. Кромидот поскапува за десет денари по килограм и ќе биде 70 денари, а само леќата ќе чини над 100, односно ќе се продава по 110 денари за килограм. Килограм банани ќе чини до 75 денари, килограм портокали до 60, килограм мандарини до 65 и килограм лимони до 60 денари.

Причината поради која е предложена ваквата измена на одлуката е поради тоа што увозната цена на одредени видови овошје и зеленчук е зголемена.

„Министерството за економија, како предлагач на Одлуката, соопшти дека врз основа на спроведените консултации со најголемите увозници на овошје и на зеленчук во Република Северна Македонија, како и имајќи ги во предвид најновите податоци од Царинската управа, е утврдено дека увозната цена на одредени видови овошје и зеленчук е зголемена, поради претстојните празници“, соопшти вчера владината прес-служба.

Министерот за економија Крешник Бектеши најавува дека контролите ќе продолжат и дека ситуацијата секојдневно ќе се следи.

-Граѓаните да бидат спокојни, контролите ќе продолжат, ситуацијата секојдневно ќе се следи и ако е потребно, повторно ќе се интервенира, доколку забележиме намалени увозни цени, изјави Бектеши по вчерашната седница на Владата.

Тој очекува дека ќе се почитува Одлуката затоа што, како што напомена, последната недела се забележани зголемени увозни цени за над 30 отсто на одредени производи – домати, краставици, кромид и грав.

-Овие фактури што веќе се доставуваат во Царинската управа, се пологични од претходните, но ова не значи дека тука завршуваат контролите и инспекциите, подвлече Бектеши.

Истакна дека од денеска на рафтовите во маркетите ќе има доволно од производите кои се продаваат по замрзнати цени во спротивно, како што кажа, ќе следат санкции. Санкции ќе има и за увозниците кои доставувале лажни пониски фактури до Царинската управа за увоз на овошје и зеленчук.

Ограничувањето на највисоките цени на овошјето и на зеленчукот во трговијата на мало останува да важи до крајот на месецов.

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пак, замрзнувањето на цените како мерка за борба против инфлацијата е антитеорија, антипракса и антиекономска.

-Мислеа дека ако дневно прават прес-конференции со замрзнување на цените ќе се борат против инфлацијата, но тоа не оди така. Денеска ги замрзнуваат цените, а утре ги одмрзнуваат и се додека продолжуваат со ваква политичка гимнастика ќе им се удира од глава. Потрошувачката кошничка за едно четиричлено семејство е повеќе од 43.000 денари, а имајќи ја во предвид и инфлацијата се доаѓа до бројка од  над 50.000 денари што е многу повеќе од две просечни плати, изјави Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање при вчерашната посета на Зрновци.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена