fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Од денес стартува обесшетувањето на депонентите на Еуростандард банка

Објавено

на

Исплатата на обесштетувањето на осигурениот износ на депозити до законски утврдениот максимален износ од 1.850.889 денари за депонентите на Еуростандард банка, започнува од денес (15 септември). Исплатата ќе се извршува преку четири деловни банки, а депонентите се распределени според почетните букви во презимето, односно првата буква од називот за самостојните вршители на дејност.

Депонентите чие ПРЕЗИМЕ започнува на буквите АБ, В, Г и Д ќе се исплаќаат во експозитурите на Комерцијална банка 

Депонентите чие ПРЕЗИМЕ започнува на буквите од Ѓ, Е, Ж, З, Ѕ, И, Ј, К, Л и Љ ќе се исплаќаат во експозитурите на НЛБ Банка 

Депонентите чие ПРЕЗИМЕ започнува на буквите од М, Н, Њ, О, П и Р ќе се исплаќаат во експозитурите на Стопанска банка 

Депонентите чие ПРЕЗИМЕ започнува на буквите од С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Џ и Ш ќе се исплаќаат во експозитурите на Халкбанк АД Скопје

Депонентите – самостојни вршители на дејност со личен труд кои во „Еуростандард банка“ АД Скопје во стечај биле регистрирани како ТП (трговци поединци) или Адвокат Име Презиме или Извршител Име Презиме или Нотар Име и Презиме, своето обесштетување ќе го подигнат според првата буква од називот.

Тие покрај документ за идентификација (лична карта, пасош) потребно е да приложат доказ за регистрација на стопанската дејност (тековна состојба).

Пример: Адвокат Петар Петровски се смета за депонент чиј назив започнува со буквата А.

ПримерТП Петар Петров се смета за депонент чиј назив започнува со буквата Т.

Повеќе детали на следниот ЛИНК.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!