fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Од денеска РКЕ ќе одредува нови цени на нафтените деривати

Објавено

на

Од денеска Регулаторната комисија за енергетика ќе ги одредува максималните малопродажни цени на горивата во земјава. Измените на Законот за енергетика стапија на сила и се објавени во Службен весник, па од денска секој понеделник натака, РКЕ ќе носи нови цени според веќе усвоената нова методологија.

Во новата методологија РКЕ ја зголеми малопродажната маржа од сегашните 3,2 на 4,6 денари по литар иако трговците бараа таа да изнесува од 6,2 до 6,5 денари за литар. Покрај тоа, трошокот за транспорт во државата е пресметан на 0,75 денари за литар.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!