fbpx
Поврзи се со нас

Магазин

Од каде потекнува изразот „Крвта не е вода“?

Објавено

на

Ова е општо позната фраза која се користи за цврсти роднински врски и сличности во изгледот или карактерот. Но, изворното значење на „крвта не е вода“ е сосема поинакво и нема никаква поврзаност со семејството и генетското наследство.

Изразот во минатото започнал да се користи за да ја прикаже блискоста меѓу војниците, во смисла дека тие што војуваат заедно се многу поврзани еден со друг, се соочуваат со исти проблеми и опасности, делат исти предизвици и се наоѓаат пред исти ризици. Првичната верзија била „крвта е погуста од водата“. Војниците пролевале крв на истите боишта, си биле еден на друг голема поддршка, а со тоа се создавале и нераскинливи релации.

Со текот на времето, конотацијата на фразата се менувала и таа го добила денешното значење.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!