Поврзи се со нас

Занимливости

Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

Објавено

на

Секој ден доаѓаме до нови сознанија за животните и светот околу нас. Погледнете во светот на животните со нас и дознајте факти што ќе ве изненадат, расположат, па дури и ќе ве насмеат.

  • Ако вашата мачка некогаш ве погледнала во очи и бавно трепнала како да спие, тоа може да значи дека ви испратила бакнеж и дека искрено ве сака.
  • Кучињата живееле со луѓе повеќе од 14.000 години, а мачките 7.000 години.
  • Најголемиот вид мачка во светот е тигарот. Може да биде долг до 3,3 метри и да има тежина до 300 килограми.
  • Скокот на жаба може да биде подолг од пет метри.
  • Колибрите (вид птица) треперат со крилја до 70 пати во секунда и имаат 1260 отчукувања на срцето во минута.
  • Мува мушичка мавта со крилјата околу 20.000 пати во минута.
  • Најголемото животно во светот е синиот кит. Тежи како дури 2.667 возрасни луѓе и долг е колку кошаркарско игралиште.
  • Ракунот секогаш ја користи можноста да си ја измие храната пред да ја изеде.
  • Октоподите имаат дури три срца.
  • За да остане чиста и средена, жирафата ги чисти ушите со јазик долг и до 135 сантиметри.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 30 минути

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 57 минути

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 4 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 5 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 6 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 9 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 10 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 12 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 12 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена