Поврзи се со нас

Македонија

Од наредната недела се очекува олеснување на дел од антиковид мерките

Објавено

на

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во текот на вчерашниот ден регистрирани се 281 нови случаи на КОВИД-19, од кои 48 се реинфекции. Оздравени се 285, а починати се три лица.

Во однос на олеснување на мерките, во текот на наредните денови се очекува Централниот координативен штаб да ги разгледа предлозите од Комисијата за заразни болести, а потоа истите да бидат усвоени на следната владина седница.

Комисијата минатата недела препорача за децата во основното образование да не биде задолжително носењето на маски, како и да не биде потребен сертификат за вакцинација или за прележан КОВИД-19 за посета на отворените делови и терасите на угостителските објекти.

Во меѓувреме, продолжуваат активностите околу караванот за промоција на вакцината против коронавирусот. Вчера караванот беше организиран на Градскиот плоштад во Струмица, а денеска продолжува во Општина Ново Село.

Овој караван се спроведува со цел да ја промовира вакцината против вирусот како начин на сигурна имунизација на сите граѓани, особено на оние места низ земјава, каде е ниско нивото на заинтересираност.

Досега во земјата се направени вкупно 1.946.588 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.326, бројот на оздравени пациенти е 293.171, на починати е 9.191, а бројот на активни случаи изнесува 1.964.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Prej javës së ardhshme pritet lehtësim i disa masave kundër kovidit

Објавено

на

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë ditës së djeshme janë regjistruar 281 raste të reja me KOVID-19, prej të cilëve 48 janë riinfeksione, 285 u shëruan dhe tre vdiqën.

Në drejtim të lehtësimit të masave, në ditët në vijim Shtabi Qendror Koordinues pritet të shqyrtojë propozimet e Komisionit për Sëmundjet Infektive dhe më pas ato të miratohen në seancën e ardhshme të qeverisë.

Komisioni javën e kaluar rekomandoi që fëmijët në arsimin fillor të mos mbajnë maska, si dhe të mos kenë nevojë për një certifikatë vaksinimi ose një certifikatë KOVID-19 për të vizituar hapësirat e hapura dhe tarracat e restoranteve.

Ndërkohë, aktivitetet rreth karvanit për promovimin e vaksinës kundër koronavirusit vazhdojnë. Karvani dje u organizua në sheshin e qytetit në Strumicë, ndërsa sot vazhdon në komunën e Novosellës.

Ky karvan zbatohet me qëllim promovimin e vaksinës kundër virusit si një mënyrë për imunizimin e sigurt të të gjithë qytetarëve, veçanërisht në ato vende në mbarë vendin, ku interesi është i ulët.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.946.588 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 304.326, numri i të shëruarve është 293.171, numri i të vdekurve është 9.191 dhe numri i rasteve aktive është 1.964.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена