Поврзи се со нас

Македонија

Од наредната недела се очекува олеснување на дел од антиковид мерките

Објавено

на

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во текот на вчерашниот ден регистрирани се 281 нови случаи на КОВИД-19, од кои 48 се реинфекции. Оздравени се 285, а починати се три лица.

Во однос на олеснување на мерките, во текот на наредните денови се очекува Централниот координативен штаб да ги разгледа предлозите од Комисијата за заразни болести, а потоа истите да бидат усвоени на следната владина седница.

Комисијата минатата недела препорача за децата во основното образование да не биде задолжително носењето на маски, како и да не биде потребен сертификат за вакцинација или за прележан КОВИД-19 за посета на отворените делови и терасите на угостителските објекти.

Во меѓувреме, продолжуваат активностите околу караванот за промоција на вакцината против коронавирусот. Вчера караванот беше организиран на Градскиот плоштад во Струмица, а денеска продолжува во Општина Ново Село.

Овој караван се спроведува со цел да ја промовира вакцината против вирусот како начин на сигурна имунизација на сите граѓани, особено на оние места низ земјава, каде е ниско нивото на заинтересираност.

Досега во земјата се направени вкупно 1.946.588 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.326, бројот на оздравени пациенти е 293.171, на починати е 9.191, а бројот на активни случаи изнесува 1.964.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 5 минути

Гостивар-Напади и закани во двор, на автобуска станица…

Македонијапред 34 минути

Лани изградени 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Македонијапред 57 минути

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Гостиварпред 2 часа

Приведен гостиварец заради „тешка кражба“ од куќа во изградба

Спортпред 5 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 7 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 22 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 24 часа

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 1 ден

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Prej javës së ardhshme pritet lehtësim i disa masave kundër kovidit

Објавено

на

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë ditës së djeshme janë regjistruar 281 raste të reja me KOVID-19, prej të cilëve 48 janë riinfeksione, 285 u shëruan dhe tre vdiqën.

Në drejtim të lehtësimit të masave, në ditët në vijim Shtabi Qendror Koordinues pritet të shqyrtojë propozimet e Komisionit për Sëmundjet Infektive dhe më pas ato të miratohen në seancën e ardhshme të qeverisë.

Komisioni javën e kaluar rekomandoi që fëmijët në arsimin fillor të mos mbajnë maska, si dhe të mos kenë nevojë për një certifikatë vaksinimi ose një certifikatë KOVID-19 për të vizituar hapësirat e hapura dhe tarracat e restoranteve.

Ndërkohë, aktivitetet rreth karvanit për promovimin e vaksinës kundër koronavirusit vazhdojnë. Karvani dje u organizua në sheshin e qytetit në Strumicë, ndërsa sot vazhdon në komunën e Novosellës.

Ky karvan zbatohet me qëllim promovimin e vaksinës kundër virusit si një mënyrë për imunizimin e sigurt të të gjithë qytetarëve, veçanërisht në ato vende në mbarë vendin, ku interesi është i ulët.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.946.588 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 304.326, numri i të shëruarve është 293.171, numri i të vdekurve është 9.191 dhe numri i rasteve aktive është 1.964.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена