fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Од недела блокада на Русино, ќе важи и за камионите со ѓубре од Гостивар!

Од недела точно напладне започнува десетдневно блокирање на патот кој води до Русино. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“, организатори на блокадата, соопштија дека со автомобили и трактори ќе се лоцираат на патот, и нема да пропуштаат камиони и возила со отпад. Други возила ќе можат да поминуваат. Се‘ додека таканаречената депонија гори, блокадата ќе важи и за камионите на ЈКП „Комуналец“ Гостивар.

„Русино се‘ уште гори, тлее и чади. Граѓаните и ние како иницијатива сме разочарани од институциите кои само ветуваат дека ќе се преземат мерки, а не прават ништо. Не сакаме ветувања, сакаме да се интервенира. Нашите итни барања се: Да се запре горењето, да се стават камери и обезбедување за да се спречат или идентификуваат подметнувачи на пожари и општината да поднесе итно барање до надлежните за санација и затворање на ѓубриштето Русино и одредување нова локација и изградба на регионална депонија согласно ЕУ стандардите. Кога ќе се исполнат овие наши барања, приодот ќе биде дозволен само за возилата на Комуналец-Гостивар и тоа редовно ќе се проверува“, велат граѓанските активисти.
Од иницијативата напоменуваат дека надеж полагаат и во Армијата, чии претставници деновиве го посетија Русино и ветиле дека ќе се вклучат во гаснење, доколку продолжи горењето.

На јавната дебата што се одржа пред неколку дена во Гостивар, градоначалникот Арбен Таравари рече дека од понеделник, на околните општини им е е забрането да носат смет, а Русино ќе го користи само гостиварски Комуналец.

Каква ќе биде разврската и текот на настаните со блокирањето и исполнување на барањата на граѓаните, останува да се види.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!