Поврзи се со нас

Гостивар

Од недела влез во Србија само со негативен ПЦР корона тест

Објавено

на

Српското министерство за здравство донесе Упатство за начинот на примена на ограничувањата за влез во Република Србија на лица кои доаѓаат од земји погодени од епидемија на заразни болести КОВИД-19, меѓу кои е и Македонија, како и Уредба на владата за спречување на ширењето на ова заболување.

Како што стои во Упатството и Уредбата со цел заштита од внесување на заразни болести на територијата на Србија, лицата кои доаѓаат во Република Србија од земји со неповолна епидемиолошка состојба, од 20 декември до 10 јануари, дозволено им е, во согласност со Уредбата, да влезат во Србија под услов да имаат негативен RT-PCR тест за присуство на вирусот САРС-КоВ-2, издаден од референтна лабораторија на земјата од каде што доаѓаат или влегуваат во Србија, не постар од 48 часови од датумот на издавање. Патниците треба да се тестираат пред да патуваат, а не по пристигнувањето во Србија. Тие не можат да влезат во Србија ако не се тестирани и немаат негативен RT-PCR тест за присуство на вирусот САРС-КоВ-2, не постар од 48 часа и мора да се вратат во земјата од каде доаѓаат. Ако има задоцнување при влез во Србија, што не може да се припише на вина на патникот, но е последица на надворешен настан што не може да се предвиди, избегне или отстрани (доцнење / доцнење на летот, поаѓање на автобуси, возови и сл.), тогаш тестот не може да биде постар од 72 часа при влегувањето во Србија.
Условот за влез во Србија според упатството не се применува на странски државјани кои транзитираат низ Србија. Транзитот за странски државјани е ограничен на период не подолг од 12 часа од моментот на влегувањето во Србија.
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена