Поврзи се со нас

Македонија

Од патарини лани инкасирани рекордни 46,4 милиони евра

Објавено

на

Над 46,4 милиони евра е годишниот приход од наплата на патарини на Јавното претпријатие за државни патишта во минатата година, што е за 2,8 милиони евра повеќе во однос на 2019, а за 12,1 милион евра повеќе во однос на 2020 година. Над 25 проценти од вкупните средства лани се остварени преку електронската наплата на Коридор 10. Годинава ЈПДП очекува приход од над 50 милиони евра, ставање во функција и на наплатните станици Преод и Кадрифаково на автопатот Скопје-Штип, како и електронски систем на наплата на постојните патарини на Коридор 8.

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) Ејуп Рустеми во интервју за МИА вели дека наплатната служба при ЈПДП во 2021-ва иако беше година на пандемија и ограничени можности за непречен сообраќај меѓу државите оствари рекорден приход и историски успех во 35-годишното постоење. И покрај затворени гранични премини до втората половина на мај, посочува Рустеми, наплатната служба успеа одлично да ја организира и контролира работата и при тоа да оствари промет во 2021 година кој е за 36 проценти повеќе во споредба со 2020 година, а во однос на претходно рекордната 2019 година зголемувањето е за шест проценти.

-Според досегашниот остварен годишен промет од наплата, зголемувањето е  над 170.000.000 денари (2,8 милиони евра) повеќе од 2019 година, додека во однос на 2020 година зголемувањето е за 747.583.000 денари (или 12.155 милиони евра) повеќе остварен промет од наплата на патарина. Во 2019 година вкупно беше остварен приход од 2.681.866.666 (или 43,6 милиони евра), додека во 2020 година остварениот приход изнесуваше 2.092.9818.055 денари (или 34.029.562 евра). Оваа календарска година приходот е 2.853.668.980 денари (или над 46,4милиони евра). Овие суми на приходи се однесуваат само за остварен промет од наплата на патарина, продажба и надополнување на електронски уреди, а над 25 проценти од вкупно наплатени возила е остварен преку електронската наплата на Коридор 10, наведува Рустеми во интервјуто.

Во голема мерка да се остварат овие резултати, како што вели, придонесе и Современиот мониторинг центар, кој е направен по европските стандарди за следење и организирање на работата.

-Со оглед на постигнатите резултати во електронската наплата наш фокус годинава ќе биде продолжување на процесот на модерницазија на патарините. И оваа 2022 година во однос на наплатната служба имаме поставено високи цели, кои ќе станат реалност со отворањето на двете нови наплатни станици Преод и Кадрифаково, и се предвидува годишниот приход да биде над 50 милиони евра, а годинава ќе го воведеме електронскиот систем на наплата и на Коридорот 8, најавува директорот на ЈПДП.

Во тек е изработка на проектна документација за реконструкција и имплементација на електронски систем за наплата на постојните наплатни станици на Коридор 8. По целосно одобрување на проектната документација од надлежните органи и институции  Рустеми најавува дека ќе започне и реализацијата на терен. Се очекува модернизацијата  на наплатните станици на Коридор 8 да стартува по првиот квартал од годинава.

Имајќи ги во предвид временските прилики и сезоната кога градежните работи најчесто паузираат, посочува, завршувањето на изградбата и имплементацијата на електронскиот систем за наплата на наплатните станици Преод и Кадрифаково се очекува да заврши кон крајот на април годинава.

-Зголемувањето на приходите значи и зголемување на инвестициите, зголемување на градбите, рехабилитациите, реконструкциите, изградба на нови патишта, доизградба на започнатите патишта, подобрување и подобро одржување на патната инфраструктура во држава со крајна цел сигурни и безбедни патишта за граѓаните, истакнува Рустеми.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 2 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 3 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 4 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 5 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 6 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 18 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 19 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 21 час

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Vitin e kaluar nga pikë pagesat janë mbledhur rekord prej 46,4 milion euro

Објавено

на

Mbi 46.4 milionë euro janë të hyrat vjetore nga arkëtimi i taksave të Ndërmarrjes Publike për Rrugët Shtetërore vitin e kaluar, që është 2.8 milionë euro më shumë krahasuar me vitin 2019 dhe 12.1 milionë euro më shumë se në vitin 2020. Mbi 25 për qind nga gjithsej mjetet vitin e kaluar janë realizuar përmes pagesës elektronike në Korridorin 10. Këtë vit NPRRSH pret të hyra mbi 50 milionë euro, vënien në punë të pikave të pagesës Preod dhe Kadrifakovë në autostradën Shkup-Shtip, si dhe sistem elektronik rë pagesës në pikë pagesat ekzistuese të Korridorit 8.

Drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugët Shtetërore (NPRRSH) Ejup Rustemi në një intervistë për MIA-n tha se shërbimi me pagesë në NPRRSH në vitin 2021, ndonëse ishte vit i pandemisë dhe mundësive të kufizuara për komunikacion të pandërprerë ndërmjet vendeve ka arritur të hyra rekord dhe sukses historik në 35 vjet ekzistencë. Përkundër pikave të mbyllura kufitare deri në gjysmën e dytë të muajit maj, thotë Rustemi, shërbimi i pagesave ka arritur të organizojë dhe kontrollojë në mënyrë të shkëlqyer punën dhe të arrijë një qarkullim në vitin 2021 që është 36 për qind më shumë krahasuar me vitin 2020 dhe krahasuar me rritjen rekord të vitit 2019 është në rritje prej gjashtë përqind.

-Sipas qarkullimit aktual të realizuar vjetor nga arkëtimi, rritja është mbi 170.000.000 denarë (2.8 milionë euro) më shumë se në vitin 2019, ndërsa në krahasim me vitin 2020 rritja është për 747.583.000 denarë (ose 12.155 milionë euro) më shumë qarkullim të realizuar nga arkëtimi në pikë pagesat. Në vitin 2019, të hyrat e përgjithshme ishin 2.681.866.666 (ose 43.6 milionë euro), ndërsa në vitin 2020 të hyrat ishin 2.092.9818.055 denarë (ose 34.029.562 euro). Këtë vit kalendarik të hyrat janë 2.853.668.980 denarë (ose mbi 46,4 milionë euro). Këto shuma të të hyrave i referohen vetëm qarkullimit të realizuar nga arkëtimi në pikë pagesat, shitja dhe rimbushja e pajisjeve elektronike dhe mbi 25 për qind e totalit të automjeteve të arkëtuara realizohet përmes arkëtimit elektronik të Korridorit 10, thekson Rustemi në intervistë.

Në një masë të madhe për arritjen e këtyre rezultateve, siç thotë ai, ka kontribuar Qendra Moderne e Monitorimit, e cila është bërë sipas standardeve evropiane për monitorimin dhe organizimin e punës.

-Duke pasur parasysh rezultatet e arritura në pagesën elektronike, fokusi ynë këtë vit do të jetë vazhdimi i procesit të modernizimit të pikë pagesave. Në vitin 2022, sa i përket shërbimit me pagesë, kemi vendosur synime të larta, të cilat do të bëhen realitet me hapjen e dy pikave të reja të pagesës, Preod dhe Kadrifakovë, dhe të ardhurat vjetore parashikohen të jenë mbi 50 milionë euro, ndërsa këtë vit. do të prezantojmë sistemin elektronik të mbledhjes së tarifave dhe Korridorin 8, njoftoi drejtori i NPRRSH-së.

Është në proces përgatitja e dokumentacionit të projektit për rikonstruksionin dhe zbatimin e sistemit elektronik për pagesë në stacionet ekzistuese të pagesave në Korridorin 8. Pas miratimit të plotë të dokumentacionit të projektit nga organet dhe institucionet kompetente, Rustemi njofton se do të fillojë zbatimi në terren. Modernizimi i stacioneve të pagesave në Korridorin 8 pritet të nisë pas tremujorit të parë të vitit.

Duke marrë parasysh kushtet klimatike dhe sezonin kur më së shpeshti pauzohen punimet ndërtimore, thekson ai, përfundimi i ndërtimit dhe zbatimit të sistemit elektronik të arkëtimit në pikë pagesat Preod dhe Kadrifakovë pritet të përfundojë deri në fund të muajit prill të këtij viti.

-Rritja e të hyrave nënkupton edhe rritjen e investimeve, rritjen e ndërtimit, rehabilitimin, rindërtimin, ndërtimin e rrugëve të reja, përfundimin e rrugëve të filluara, përmirësimin dhe mirëmbajtjen më të mirë të infrastrukturës rrugore në vend me qëllimin përfundimtar të rrugëve të sigurta për qytetarët, theksoi Rustemi.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена