Поврзи се со нас

Гостивар

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Објавено

на

Од петок, 3 февруари 2023 година, се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско eзеро и река Радика во Националниот парк Маврово, информираат од паркот.

Дозволени денови за спортски риболов се:

  • Мавровско Езеро

Од 03.02.2023 година до 01.06.2022 година дозволени денови за риболов се: петок, сабота, недела и државни празници.

Од 01.06.2023 до 31.10.2023 година риболовот ќе биде дозволен секој ден.

За периодот од 01.10.2023 до 31.10.2023 спортскиот риболов на Мавровско Езеро ќе биде дозволен секој ден за сите видови риби освен за ПАСТРМКА која е во период на природен мрест

  • Река Радика и притоки

Дозволени денови за риболов од 03.02.2023 година до 30.09.2023 година се: петок, сабота, недела и државни празници, а во месец август риболовот ќе биде дозволен секој ден

Оваа риболовна сезона има промена на цените за дозволите за спортски риболов и се воведуваат уште три видови на дозволи и тоа: Викенд риболовна дозвола, Годишна риболовна дозвола за ученици, студенти и пензионери и Годишна риболовна дозвола за жители во паркот.

Ценовник на дозволи за спортски риболов:

  • Дневна риболовна дозвола – 300,00 денари
  • Седумдневна риболовна дозвола – 1.500,00 денари
  • Петнаесетдневна риболовна дозвола – 2.200,00 денари
  • Годишна риболовна дозвола – 4.500,00 денари
  • Викенд риболовна дозвола (петок, сабота и недела) – 700,00 денари
  • Годишна риболовна дозвола за ученици, студенти и пензионери – 3.000,00 денари
  • Годишна риболовна дозвола за жители во паркот – 2.500,00 денари

Услов за добивање на Годишна риболовна дозвола за ученици, студенти и пензионери е приложување на соодветен документ (чек од пензија, документ за ученик или студент). Услов за добивање на Годишна риболовна дозвола за жители во паркот е приложување на лична карта.

Дозволи можат да се набават во Информативниот туристички центар во Маврови Анови.

Дневна риболовна дозвола може да се купи и преку електронски систем на www.npmavrovo.mk во делот за БИЛЕТИ или на следниов линк. За да купите дневна риболовна дозвола преку електронскиот систем мора да имате важечка E-MAIL адреса на која ќе добиете потврда за уплата. Уплатата може да се изврши со сите видови на платежни картички.

Останува обрвската да поседувате легитимација за спортски риболов со платена членарина за тековната година. Дозволата која ќе ја купите по електронски пат ќе ја има и во хартиена форма која може да се подигне во Информативниот туристички центар, потсетуваат од ЈУНП „Маврово“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена