Поврзи се со нас

Гостивар

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Објавено

на

Од петок, 3 февруари 2023 година, се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско eзеро и река Радика во Националниот парк Маврово, информираат од паркот.

Дозволени денови за спортски риболов се:

  • Мавровско Езеро

Од 03.02.2023 година до 01.06.2022 година дозволени денови за риболов се: петок, сабота, недела и државни празници.

Од 01.06.2023 до 31.10.2023 година риболовот ќе биде дозволен секој ден.

За периодот од 01.10.2023 до 31.10.2023 спортскиот риболов на Мавровско Езеро ќе биде дозволен секој ден за сите видови риби освен за ПАСТРМКА која е во период на природен мрест

  • Река Радика и притоки

Дозволени денови за риболов од 03.02.2023 година до 30.09.2023 година се: петок, сабота, недела и државни празници, а во месец август риболовот ќе биде дозволен секој ден

Оваа риболовна сезона има промена на цените за дозволите за спортски риболов и се воведуваат уште три видови на дозволи и тоа: Викенд риболовна дозвола, Годишна риболовна дозвола за ученици, студенти и пензионери и Годишна риболовна дозвола за жители во паркот.

Ценовник на дозволи за спортски риболов:

  • Дневна риболовна дозвола – 300,00 денари
  • Седумдневна риболовна дозвола – 1.500,00 денари
  • Петнаесетдневна риболовна дозвола – 2.200,00 денари
  • Годишна риболовна дозвола – 4.500,00 денари
  • Викенд риболовна дозвола (петок, сабота и недела) – 700,00 денари
  • Годишна риболовна дозвола за ученици, студенти и пензионери – 3.000,00 денари
  • Годишна риболовна дозвола за жители во паркот – 2.500,00 денари

Услов за добивање на Годишна риболовна дозвола за ученици, студенти и пензионери е приложување на соодветен документ (чек од пензија, документ за ученик или студент). Услов за добивање на Годишна риболовна дозвола за жители во паркот е приложување на лична карта.

Дозволи можат да се набават во Информативниот туристички центар во Маврови Анови.

Дневна риболовна дозвола може да се купи и преку електронски систем на www.npmavrovo.mk во делот за БИЛЕТИ или на следниов линк. За да купите дневна риболовна дозвола преку електронскиот систем мора да имате важечка E-MAIL адреса на која ќе добиете потврда за уплата. Уплатата може да се изврши со сите видови на платежни картички.

Останува обрвската да поседувате легитимација за спортски риболов со платена членарина за тековната година. Дозволата која ќе ја купите по електронски пат ќе ја има и во хартиена форма која може да се подигне во Информативниот туристички центар, потсетуваат од ЈУНП „Маврово“.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена