fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Од полноќ ново поскапување на бензините

Објавено

на

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,55% во однос на Одлуката од 1 март.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваатз а 0,50 денари по литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат исти. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,446 ден/кг и сега ќе изнесува 35,843 ден/кг.

Од 9.3.2021годинаод 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

ЕУРОСУПЕР БС -95   66,00 (денари/литар)

ЕУРОСУПЕР БС -98   68,00 (денари/литар)

ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 56,00 (денари/литар)

Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 45,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 35,843 (денари/килограм)

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!