Поврзи се со нас

Македонија

Од полноќ поскапуваат горивата

Објавено

на

Цената на дизел горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за еден денар за литар, а бензинот ЕУРО СУПЕР 95 поскапува за половина денар. Цената на ЕУРО СУПЕР 98 останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,6 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРО СУПЕР 95  ќе биде 77,5 денари за литар, ЕУРО СУПЕР  98 ќе се продава за  79,5 додека ЕУРО ДИЗЕЛ за 67,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ, за 0,273 денари за килограм се намалува малопродажната цена на  Мазутот и ќе изнесува 38,882 денари.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена