Поврзи се со нас

Македонија

Од понеделник 3-та доза вакцина за повозрасни и за сите здравствени работници

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче денес соопшти дека Комисијата за имунизација излегува со нова препорака за апликација на трета доза вакцина против ковид за одредени категории граѓани. Процесот ќе започне од понеделник.

„Се препорачува трета доза кај сите лица над 60 години, за сите здравствени работници и граѓани со имунокомпромитирачки состојби. Согласно сознанијата со кои располагаме, третата доза треба да биде од Фајзер, без оглед со што се претходно вакцинирани. Ќе видиме понатаму дали ќе има друга препорака. За да се прими трета доза, треба да се поминати најмалку 6 месеци од примена втора доза“, изјави министерот.

Трета доза вакцина во земјава може да добијат и граѓаните вакцинирани во странство. Тие најпрво треба да се обратат до најбликсиот пункт за вакцинација за да се евиденираат како имунизирани со две дози.

 

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 18 минути

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 3 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 4 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 5 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 19 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 23 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена