fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Од понеделник почнува исплата на пензиите за март

Објавено

на

Владата на вчерашната седница ја усвои Информацијата за исплата на пензии за месец март 2021 година и го задолжи Фондот на пензиско и инвалидско осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 26.03.2021 година, на кои им се препорачува да обезбедат пензионерите да може да располагаат со мартовските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 29.03.2021 година.

Банките готовинската исплатата на пензиите треба да ја организираат во четири групи според следниот распоред составен според висината на пензијата:

За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 29.03.2021 година (понеделник);

За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 30.03.2021 година (вторник);

За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 31.03.2021 година (среда); и

За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 01.04.2021 година (четврток).

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!