fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Од регион на Гостивар 2 починати, 8 нови случаи на корона и 9 оздравени

Објавено

на

Официјалната бројка на починати во евиденцијата на Министерството за здравство за ковид, во регионот на Гостивар достигна 32. Денес, според податоците од МЗ има двајца починати од Гостивар, на возраст од 71 и 83 години. Новозаразени на подрачјето се 8 лица, а оздравени 9.
Во продолжение извештајот на МЗ.
Во последните 24 часа се направени 860 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 28
– Куманово 5
– Дебар 4
– Прилеп 8
– Тетово 4
– Битола 1
– Охрид 1
– Кавадарци 2
– Гостивар 8
– Радовиш 1
– Кочани 2
– Пробиштип 1
– Македонски Брод 1
– Берово 4
– Делчево 3
– Кичево 3
– Неготино 2
Починати се четири лица, двајца пациенти од Гостивар на 71 и 82 години и 73 годишна пациентка од Тетово. Од нив двајца се починати во, а еден вон болнички услови. Почина и пациентка од Куманово на 68 години, примена во амбуланта на Инфективна клиника без срцева акција, а по обидот за реанимација констатирана е смрт.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени пациенти од:
– Скопје 13
– Прилеп 1
– Велес 2
– Гостивар 9
– Кочани 2
– Македонски Брод 3
– Свети Николе 1
– Кичево 9
Досега во земјата се направени вкупно 138.325 тестирања на ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13673, бројката на оздравени пациенти е 10150, на починати е 568, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2995.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!