fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Од септември покачување на платите во здравството за 5%

Објавено

на

„На 19.123 вработени во јавните здравствени установи им се зголемува основицата за плата за 5%. Зголемувањето ќе започне да се применува со исплатата на септемвриската плата„, најави министерот за здравство, Венко Филипче.

Пресметките покажуваат дека со покачувањето основната плата ќе изнесува 13.286 денари. Властите велат дека за ова зголемување обезбедени се 469 милиони денари, за до крајот на годината.

Матичните лекари не се опфатени со оваа одлука и нивните плати остануваат исти. Според министерот, тие се во постојана комуникација со вработените од примарното здравство, а за нивното зголемување на платите ќе се одлучува во наредниот период.

Во врска со исплатата на стотина специјализанти со приватна специјализација, Филипче изјави дека тие ќе ги добијат парите ретроградно, но не прецизираше дали исплатата ќе биде од август или од септември.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!