Поврзи се со нас

Македонија

Од следен вторник исплата на октомвриските пензии

Објавено

на

Пензионерите со средствата од октомвриската пензија  преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа ќе можат располагаат од 26 октомври, а готовинска исплата на пензии за оние кои не користат платежни картички ќе се врши од 26 до 29 октомври.
-Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец октомври 2021 година, и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 октомври 2021 година. Со овие препораки деловните банки ќе обезбедат пензионерите да може да располагаат со октомвриските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 26 октомври 2021 година, се вели во соопштението од владината прес-служба.
Готовинската исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, банките ја организираат во четири групи според следниот распоред составен според висината на пензијата и тоа за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 26 октомври (вторник), за пензии со висина 11.001-14.000 денари на 27 октомври (среда), за пензии со висина 14.001-18.000 денари на 28 октомври (четврток) и за пензии со висина над 18.001 денари исплата да се изврши на 29 октомври (петок).
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 2 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 3 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 6 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 7 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 7 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 11 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 12 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 14 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 14 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga e marta e ardhshme pagesë e pensioneve të tetorit

Објавено

на

Pensionistët me mjetet nga pensioni i tetorit nëpërmjet rrjetit të ATM-ve dhe në rrjetin tregtar do të mund të disponojnë nga 26 Tetor, kurse pagesa në para e pensioneve për ato që nuk përdorin kartela pagesore do të kryhet nga 26 deri 29 Tetor.
-Qeveria sot e rishikoi dhe e miratoi Informacionin për pagesë të pensioneve për muajin Tetor 2021, dhe e obligoi Fondin për sigurim pensional dhe invalidor të Maqedonisë së Veriut ti dërgojë të dhënat për pensionet deri te bankat komerciale më së voni deri më 25 Tetor 2021. Me këto rekomandime bankat komerciale do të sigurojnë pensionistët të mund të disponojnë me pensionet e tetorit nëpërmjet rrjetit të ATM-ve dhe në rrjetin tregtar nga 26 Tetor 2021, thuhet në njoftimin nga pres-shërbimi qeveritar.
Pagesa me para në dorë të pensioneve për klientët të cilët nuk përdorin kartela, bankat e organizojnë në katër grupe sipas renditjes në vijim i renditur sipas lartësisë së pensionit edhe atë për pensionet në lartësi deri më 11.000 denarë, pagesa të kryhet më 26 Tetor (e martë), për pensionet në lartësi 11.001-14.000 denarë më 27 Tetor (e mërkurë), për pensione në lartësi 14.001-18.000 denarë më 28 Tetor (e enjte) dhe për pensione në lartësi mbi 18.001 denarë pagesa të kryhet më 29 Tetor (e premte).

Популарно изминативе 100 дена