Поврзи се со нас

Македонија

Од среда аеродромите во Скопје и Охрид продолжуваат со редовна работа

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе одлука од 1 јули, среда, да бидат отворени за сообраќај Меѓународниот аеродром Скопје и на Аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид.

-Двата аеродрома се отвораат во среда. Протоколот имавме шанса да го видиме и навистина е направен по сите светски стандарди, целосно почитувајќи ги принципите за дистанца, задолжително носење маска, а на многу места во зградата се поставени места за дезинфекција на рацете. Во зградата ќе може да влегуваат само патниците, со што значајно се намалува ризикот од гужва, што сметам дека е еден одличен модел и големо олеснување во целиот овој процес што значи чекирање карта, багаж итн. Поставена е термална камера на влез од ТАВ, а ние ќе продолжиме по истиот систем на скрининг, како што почнавме пред повеќе месеци, преку термалната камера, која е поставена тука и на аеродромот во Охрид да се прави термален скрининг на патниците кои доаѓаат, потенцираше министерот Филипче и додаде дека и понатаму ќе функционира и собата за изолација, доколку некој патник е со покачена температура.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!