Поврзи се со нас

Македонија

Од утре аплицирање за субвенциониран оброк за студентите кои досега не го оствариле ова право

Објавено

на

Министерството за образование и наука информира дека од утре до 31 декември повторно може да се аплицира за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк.

– Можат да се пријават сите студенти кои ги исполнуваат условите согласно Законот за субвенциониран студентски оброк, но не успеале да се пријават и/или да го остварат ова право во првиот и вториот рок. Оваа можност ќе биде достапна секој месец и тоа од 20ти до 30ти, односно 31-ви во месецот, стои во соопштението од МОН.

Пријавувањето за субвенциониран студентски оброк е дигитализирано, односно се спроведува исклучиво електронски преку порталот https://e-uslugi.mon.gov.mk/ со прикачување на само два документи – пријава и изјава за точност на податоци и се наведуваат податоци за лична трансакциска сметка.

Право на оваа финансиска поддршка имаат сите редовни студенти запишани на додипломски студии на државни и приватни високообразовни установи кои се државјани на РСМ и кои не се во редовен работен однос, не се регистрирани како индивидуални земјоделци и немаат месечен приход по кој било основ поголем од минималната плата.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga nesër aplikohet për ushqim të subvencionuar për studentët që nuk e kanë vënë re këtë të drejtë deri më tani

Објавено

на

Ministria e Arsimit dhe Shkencës informon se nga nesër deri më 31 dhjetor mund të aplikohet sërish për realizimin e të drejtës së ushqimit të subvencionuar të studentëve.

  • Mund të aplikojnë të gjithë studentët që plotësojnë kushtet në përputhje me Ligjin për ushqimin e subvencionuar të studentëve, por që nuk kanë arritur të paraqiten dhe/ose ta realizojnë të drejtën në afatin e parë dhe të dytë. Kjo mundësi do të jetë e disponueshme çdo muaj nga data 20 deri më datën 30, gjegjësisht 31 të muajit, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.

Aplikacioni për ushqim të subvencionuar të studentëve është i digjitalizuar, përkatësisht zbatohet vetëm në mënyrë elektronike përmes portalit https://e-uslugi.mon.gov.mk/ duke i bashkangjitur vetëm dy dokumente – aplikacionin dhe deklaratën për saktësinë e të dhënave dhe të dhënat e xhirro llogarisë personale.

Të drejtë të kësaj mbështetje financiare kanë të gjithë studentët e rregullt të regjistruar në studimet universitare në institucionet e arsimit të lartë shtetëror dhe privat, të cilët janë shtetas të Republikës së Maqedonisë dhe të cilët nuk janë në punë të rregullt, nuk janë të regjistruar si bujq individualë dhe nuk kanë të ardhura mujore mbi çfarëdo lloj baze më të madhe se paga minimale.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена