Поврзи се со нас

Македонија

Од утре исплата на јануарската финансиската поддршка за пензионерите

Објавено

на

Стандардот на пензионерите никогаш не бил вака штитен како што е денес. Методолгијата која ја утврдивме заедно со Сојузот на здружение на пензионерите на Македонија (СЗПМ) дава резултати на долг рок. Усогласувањето според оваа методологија се врши два пати во текот на годината, во март и септември, и ги следи промените на двата индекса за усогласување, изјави премиерот Димитар Ковачевски по денешната средба со претставниците на СЗПМ.

Премиерот најави дека пензионерите на своите сметки утре ќе ја добијат втората исплата на финансиската поддршка за пензионерите со пониски пензии од 14 илјади денари, од вкупно четири исплати, односно финансиска поддршка во времетрање од четири месеци.

-На почетокот на новата година се сретнав со раководството и со членовите на Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија за да потврдиме дека партнерски продолжуваме да се грижиме за животниот стандард на пензионерите преку системски и одговорни политики, а не како во некои минати времиња кога пензионерите без злоупотребувани за предивборни цели, изјави Ковачевски по средбата, на која присуствиваше и министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска.

На денешната средба, како што додаде Ковачевски, заеднички констатирале дека од голема помош е поддршката што како Влада ја даваат на пензионерите, како со усвојувањето на новата методологија за пресметка на пензиите, така и со антикризните мерки.

Минатиот месец, посочи, со исплатата на декемвриската пензија финансиска поддршка од 1.500 денари добија 62.951 лице, чија пензија е до 11.525 денари и по 750 денари добија 65.704 лица, со износ на пензии од 11.526 до 14.000 денари.

-Ова не е единствена финансиска поддршка за пензионерите предвидена со антикризни мерки. Финансиска помош во вкупна вредност од 3.000 денари добија 330 илјади пензионери за месеците март, април и мај во 2022 година, додаде премиерот.

Тој напомена и дека пенизонерите во 2023 година влегоа со повисоки пензии за околу 10 проценти.

-Ова е историско покачување на пензиите и тоа за период од само една година. Следува ново усолгасување на пензиите за два месеци во 2023 година во март, според трошоците за живот и пораст од над просечната плата. За една календарска година растот на пензиите ќе биде околу 16 проценти и тоа календарска година која не е изборна година, рече Ковачевски.

Тој информираше дека во буџетот на Министерството за труд и социјална политика во 2023 година предвиден е трансфер од околу 30 милијарди денари кон Фондот за пензиско и инвалидско осигурување заради навремена исплата на пензиите и за усогласувањата предвидени со закон.

Претседателката на Сојузот на здруженија на пензионерите на Македонија, Станка Трајкова по средбата изјави дека со новата методологија се постигна основната цел за пензионерите, а тоа е пензиите да се усогласуваат со дел од порастот на трошоците на животот и дел од порастот на платите, во еднаков процент.

-Благодарение на новата методологија, во 2022 година сите пензии беа усогласени со 10 проценти. Првпат во работењето на СЗПМ, бевме активни чинители на работните средби во врска со креирање на новиот модел за усогласување на пензии. Тоа е фер и коректно решение, и на тој начин ќе се надмине проблемот на создавање различни нивоа на пензии меѓу пензионери кои под исти услови остваруваат право на пензија, додаде Трајкова.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Што, како, каде?!пред 5 минути

30 гратис влезници за концертот на Харис Џиновиќ во Европа Гарден

Гостиварпред 1 час

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Гостиварпред 3 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 5 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 6 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 7 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 7 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 8 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 9 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 9 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 10 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 11 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 11 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена