Поврзи се со нас

Македонија

Од утре се укинуваат сите епидемиски мерки за влез во Србија

Објавено

на

Владата на Србија соопшти дека од вторник, 3 мај, престануваат да важат сите контролни мерки и ограничувања за влез во Србија, поврзани со корона вирусот, како за странските, така и за домашните граѓани.

Српските државјани, но и странските државјани од полноќ при влез во земјата нема да имаат потреба од негативен ПЦР тест, брз антиген тест, доказ за болест или потврда за вакцинација, без разлика од која земја доаѓаат во Србија.

Одлуката за слободен влез на српски и странски државјани во земјата е донесена врз основа на моменталната епидемиолошка состојба во земјата и е во согласност со одлуките на повеќето земји во Европа и регионот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga nesër do të hiqen të gjitha masat epidemike për hyrje në Serbi

Објавено

на

Qeveria e Serbisë njoftoi se nga e marta, 3 maj, të gjitha masat kontrolluese dhe kufizimet për hyrjen në Serbi lidhur me virusin korona do të pushojnë së zbatuari si për shtetasit e huaj ashtu edhe për ata vendas.

Qytetarët serbë, si dhe shtetasit e huaj, nuk do të kenë nevojë për test negativ PCR, test të shpejtë të antigjenit, vërtetim të sëmundjes apo konfirmim të vaksinimit që nga mesnata pas hyrjes në vend, pavarësisht se nga cili shtet vijnë në Serbi.

Vendimi për hyrje të lirë të shtetasve serbë dhe të huaj në vend është marrë në bazë të situatës aktuale epidemiologjike në vend dhe është në përputhje me vendimet e shumicës së vendeve në Europë dhe rajon.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена