Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Од времето си патиме!

Објавено

на

Деновиве се случија нагли температурни промени кои имаат влијание на нашето расположение, но и на функционирањето на целиот човечки организам. Докажано е дека здравјето на луѓето е директно поврзано со атмосферските промени. Кои се најчестите здравствени проблеми при температурни шокови?

Главоболки, болки во зглобови, реума

Кога има нагло паѓање на надворешната температура и зголемена влажност на воздухот кај луѓето често се јавува главоболка. Ветерот пак може посебно да предизвика воспаление на синусите. Исто така, лицата кои патат од артритис или реума, тешко поднесуваат влажно и ладно време при кои болните симптоми по правило им се влошуваат. Болки во коските пак чувствуваат оние кои имаат стара  фрактура на некој екстремитет.

Срце и бели дробови

Времето знае да влијае и на работата на срцето и белите дробови за кои е важен квалитетот на воздухот кој го дишеме. Загадениот воздух може да предизвика воспаление на белите дробови, но и засилени симптоми на гушење кај оние кои се мачат со бронхитис и астма.

Исто така, кога е „тешко“ времето, тешко им е и на оние со срцеви проблеми. Ова особено ги погодува луѓето кај кои се јавува тапа болка во пределот на градите, односно „ангина пекторис“, а наглите промени можат да влијаат на пулсот и на крвниот притисок. Важно е да го знаете ова за да можете во согласност со вашиот лекар да ги зголемувате или намалувате дозите на лекарствата во согласност со временските услови.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена