fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Одбележани 74 години од трагедијата во селото Беличица

Објавено

на

Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред, меѓу кои и народните херои Ѓоце Стојчески Амбарче и Тодор Ципоски Мерџан, како и жители на селото.

Настанот го организираше општинскиот одбор на Сојузот на борци од Гостивар во соработка со тетовската боречка организација и со месната заедница на Беличица.

„На 19 септември 1944 година, на овој простор, силата и бруталноста ја потиснаа свеста и надвладеа надразумот. Овде во село Беличица на тој ден, зората не можеше да се вклопи во утрото, а денот не можеше да се раздени. Пламените јазици шараа по небото на Беличица, измешани со врисокот и лелекот од очајот на оние кои гореа живи.“, беше речено на комеморацијата.

На 19 септември 1944 година, бранејќи ја Беличица, во судирот со балистичките групи загинале 21 припадник на Тетовскиот партизански одред. Осумнаесет жени, деца и старци од селото биле стрелани и фрлани во огновите на запалените куќи.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!