fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Одбележани 75 години од палењето на селата Ниќифорово и Леуново

Објавено

на

Пред споменикот на паднатите борци и жртви на фашизмот во Леуново, денес беа одбележани 75 години од палежот на селата Ниќифорово и Леуново. Настанот го организираше Општинскиот одбор на Сојузот на борци Гостивар.

„Двете села ја доживеаа најголемата несреќа и трагедија од нивното повеќевековно постоење, а тоа никогаш не треба да се заборави не само поради историјата толку поради иднината , никогаш повеќе и никому да не се повтори. За неколку часови во двете села отишло во неповрат сето она што луѓето го создавале со векови. Овие две села се првите во Македонија кои се до темел уништени.“, рече во својот реферат Радислав Ѓиноски, претседател на Сојузот на борци Гостивар.

На 21 август 1943 година, италијанската војска поомогната од балистите ги запалила до темел  селата Ниќифорово и Леуново. Тој ден во Ниќифорово биле убиени Среќко Атанасиески, Ангелина Атанасиеска, Трпе Алексоски, Јован Спирески и Финка Аврамоска.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!