fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Одбележани 76 години од фашистичкиот злостор во село Беличица

Објавено

на

Со комеморијација и положување цвеќе денес беа одбележани 76 години од трагедија во мавровското село Беличица, во која од злосторнички банди настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред, меѓу кои и народните херои Ѓоце Стојчески Амбарче и Тодор Ципоски Мерџан, како и 18 жители на Беличица, а беше запалено и селото.

Настанот го организираше општинскиот одбор на Сојузот на борци од Гостивар во соработка со тетовската боречка организација, заедно со месната заедница на селото.

„На денешен ден пред 76 години на само 2 месеца пред конечното ослободување на Македонија на прагот на слободата, овде во с.Беличица се случи не виден злосторнички чин извршен од домашните слуги на окупаторот. Тој ден Беличица беше нападната од страна на балистичките банди а потоа и запалена. Беличица стуткана во бујното зеленило на Бистра и денес трајно ја чува тајната на еден не виден злостор, но и како човечки не покор. Во Беличица беа убиени 21 борец на третиот тетовски партизански одред и 18 мештани на селото Беличица. Временската дистанца не ја намалува болката за сите нив, но уште по силно ја чини благодарноста за нивната жртва, па затоа не можат да бидат и заборавени. Нека им е вечна слава.“, беше речено на комеморацијата.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!