fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Одбележување на 8-ми Септември во Гостивар во услови на пандемија

Објавено

на

Буќет цвеќе, едноминутно молчење во знак на почит кон сите кои го положиле животот за татковината и порака да се чуваат слободарските вредности. Вака во Гостивар беше одбележан Денот на независноста на Македонија. Поради ковид пандемијата, традиционално прославување со свечен собир годинава не се организираше.

Сепак, гостиварскиот Сојузот на борци реши да го чествува празникот согласно препораките за заштита, со неколкучлена делегација, без гости и други учесници.

„Овој исклучителен датум од најновата македонска историја претставува почеток на независна и самостојна македонска држава за која мечтаеле многу генерации, а илјадници ги положија своите животи. Настан кој ни овозможи самостојно да решаваме за нашата сегашнито и иднина. Оттаму сите имаме должност и аманет да ја чуваме и градиме нашата земја, да се бориме за неа, да работиме за неа“, нагласи во обраќањето, претседателот на боречката организација Радислав Ѓиноски.

Осми септември како државен празник е неработен ден за сите граѓани. На јарболите во Гостивар се истакнати знамиња.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 35 минути

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 4 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 6 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 6 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 7 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 7 часа

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 11 час

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 12 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!