Поврзи се со нас

Гостивар

Одбележување на 8 Септември и 30 години независност во Гостивар

Објавено

на

Во чест на 8 Септември и јубилејот 30 години независност на Македонија, во Гостивар се одржа пригодно одбележување кое го организираше одборот на борци во Летниот Амфитеатар покрај Вардар. Присутните преку краток реферат се потсетија на историските моменти врзани со значајниот државен празник, а беше испратена порака за заедништво и меѓусебно почитување во градење на иднината на земјата.

„Нашите предци покажаа и на дело докажаа како се сака, како се брани и како се гради татковината. Во тоа име без разлика на тоа кои сме и што сме, како зборуваме и како се викаме, високо да го издигнеме слободарското знаме, знамето на мирот, толеранцијата и добрите меѓуетнички односи“, подвлече Радислав Ѓиноски, претседател на Одборот на борци Гостивар.

Одбележувањето продолжи со положување букети цвеќе на споменикот на паднатите борци од НОБ во градскиот парк и едноминутно молчење во знак на почит кон сите што ги дале своите животи за слободата.

Цвеќе положија делегации на одборот на борци, општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ и на општинската организација на СДСМ од Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 4 минути

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 3 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 3 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 4 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 6 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 18 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 19 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 21 час

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 22 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 23 часа

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 1 ден

Поскапува дизелот

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 19 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Shënimi i 8 Shtatorit dhe 30 vjet pavarësi në Gostivar

Објавено

на

Në nder të 8 Shtatorit dhe jubileut 30 vjet pavarësi të Maqedonisë, në Gostivar u mbajt shënim solemn që e organizoi bordi i luftëtarëve në Amfiteatrin veror rreth Vardarit. Të pranishmit nëpërmjet referatit të shkurtër u përkujtuan në momentet historike të lidhura me festën e rëndësishme shtetërore, kurse ishte i dërguar mesazhi për bashkim dhe respekt reciprok në ndërtimin e të ardhmes në vendin tonë.

“Paraardhësit tanë treguan dhe me vepra vërtetuan se si duhet, si mbrohet dhe si ndërtohet mëmëdheu. Në këtë emër pa dallim të asaj se kush jemi dhe çka jemi, si flasim dhe si quhemi, lartë t’a ngjisim flamurin e çlirimit, flamurin e paqes, tolerancës dhe lidhjeve të mira ndëretnike”, theksoi Radisllav Gjinoski, kryetar i Bordit të luftëtarëve Gostivar.

Shënimi vazhdoi me vendosjen e buqetave me lule në përmendoren e luftëtarëve të rënë nga NOB në parkun e qytetit me heshtje një minutëshe në shenjë të respektit ndaj gjithë atyre që i kanë dhënë jetët e tyre për liri.

Lule vendosën delegacione të bordit të luftëtarëve, komiteti komunal i VMRO-DPMNE dhe të organizatës komunale të LSDM nga Gostivari.

Популарно изминативе 100 дена