Поврзи се со нас

Гостивар

Одбележување на Денот на настава на турски јазик во Гостивар

Објавено

на

По повод Денот на наставата на турски јазик, 21 декември, во Гостивар се одржа средба и дружење со пензионирани наставници Турци. Настанот го организира општината. Некогашните наставници во паралелките на турски јазик со гордост и возбуда се потсетија на деновите кога предавале во училиштата и упатија порака за достојна почит на кадарот кој дава знаење, но и ги воспитува децата.

„Ваков начин на одбележување на празниците стана традиција во Гостивар. На 7 март организираме средби со пензионираните наставници Албанци, на 24 мај со наставниците во пензија Македонци и еве на денешен датум со пензионираните просветни работници Турци. Славиме заедно, да покажеме чест, да кажеме дека имале света професија која е поважна од сите други, и да разговараме за убавите моменти од нивниот живот и кариера.“, рече градоначалникот Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар.

Во знак на благодарност за искажаната почит, наставникот во пензија Бедри Нуредин на градоначалникот му подари авторска книга, монографија за гостиварска Долна Бањица.

Сакам да искажам голема благодарност за укажаната чест и почит од страна на Општина Гостивар и градоначалникот Арбен Таравари. Организирањето на оваа средба, за нас значи дека не сме заборавени и дека нашата работа е вреднувана на вистински начин.“, рече тој.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 3 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Shënimi i Ditës së mësimit në gjuhën turke në Gostivar

Објавено

на

Me rastin e Ditës së mësimit në gjuhën turke, 21 Dhjetor, në Gostivar është mbajtur takim dhe shoqërim me mësimdhënësit turq në pension. Ngjarja organizohet nga komuna. Ish-mësuesit e paraleleve të gjuhës turke me krenari dhe emocione kujtuan ditët kur jepnin mësim në shkolla dhe dërguan një mesazh respekti të denjë për stafin që jep njohuri dhe edukon fëmijët.

“Kjo mënyrë e festimit të festave është bërë traditë në Gostivar. Më 7 mars organizojmë takime me mësues shqiptarë në pension, më 24 maj me mësues maqedonas në pension dhe këtu në datën e sotme me mësues turq në pension. “Festojmë së bashku, për të nderuar, për të thënë se ata kishin një profesion të shenjtë më të rëndësishëm se gjithë të tjerët dhe për të folur për momentet e bukura të jetës dhe karrierës së tyre”, tha kryetari Arben Taravari, kryetar i Komunës së Gostivarit.

Në shenjë falënderimi për respektin e shprehur, mësuesi në pension Bedri Nuredin i dhuroi kryetarit të komunës një libër autorial, monografi për Banjicën e Poshtme të Gostivarit.

“Dua të shpreh mirënjohjen time për nderin dhe respektin e treguar nga Komuna e Gostivarit dhe kryetari Arben Taravari. Organizimi i këtij takimi do të thotë për ne se nuk jemi të harruar dhe se puna jonë vlerësohet në mënyrën e duhur”, tha ai.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена