Поврзи се со нас

Гостивар

Одбележување на Денот на Ромите во Гостивар, ромското знаме свечено подигнато на јарболот пред општината

Објавено

на

  Со подигнување на ромското знаме на јарболот пред општината и обраќања на прес конференција, во Гостивар денес беше одбележан, 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите. Поради пандемијата изостанаа вообичаените прослави и манифестации.

  „Неколку години ова е традиција во Гостивар, да го празнуваме 8 Април заедно, со подигнување на знамето пред општината. За жал, поради пандемијата лани и оваа година другите настани се редуцирани. За нас како општина ромската заедница е многу битна, тие се интегрален дел во целото наше функционирање. Претходно во општината немаше ниту еден вработен Ром, сега веќе има двајца вработени само во кабинетот на градоначалникот. Се надевам дека понатаму ќе се вклучат и други луѓе. Ние сме горди што живееме заедно со нашите сограѓани Роми. Им посакувам среќен празник и да го славиме што подолго“, изјави гардоначалникот Арбен Таравари.

  Советникот во гостиварскиот совет од Демократски сили на Ромите, Кашмир Салиу истакна дека ќе ја искористи приликата не да говори многу за празникот, туку да ги актуелизира проблемите со кои се соочуваат Ромите во нашата држава.

  „Ние Ромите важиме за едни од најлојалните граѓани на оваа држава, но третманот не соодветствува со она што ние го даваме. Ако се направи една анализа се добива впечаток, дека во оваа држава постојат само две нации, со голема почит, македонската и алабанската. Ние денес немаме ниту еден Ром поставен во институциите кои дирекно влијаат за подобрување на животот на Ромите. Кога има седница на Влада, нема ниту еден министер Ром. За ниту еден заклучок што ќе приозлезе од Влада ние не можеме да добиеме информација. Ромите постојано ги следеа „епитети“ дека лажат и крадат, но реалноста е дека токму Ромите се тие кои се излажани и искрадени. Сите пари кои се наменети за Ромите на централно и на локално ниво во некои општини се злоупотребени. Барам обединување на сите Роми, проект кој го почнав заедно со мојот тим, со цел да се постигне рамноправност и еднаков третман“, изјави Салиу.

  Бари Адбули, вработен во локалната самоуправа информираше дека по повод празникот, општината ќе додели помош за социјални семејства од ромската популација.

  8 април е прогласен за Меѓународен ден на Ромите во 1990 година на Светскиот конгрес на Меѓународната унија за Ромите во Полска.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 12 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 13 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 16 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 18 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 20 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 21 час

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 23 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 1 ден

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 2 дена

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 2 дена

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 2 дена

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 дена

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!