Поврзи се со нас

Гостивар

Одбележување на Велика Сабота во храмот „Пресвета Богородица“ во Гостивар

Објавено

на

Велика Сабота е ден на покојот, ден на покојникот, ден на најголемиот покој, кога Христовото тело е во гробот. Велика Сабота е денот меѓу Велики Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Ден на длабоко молчание и созерцание, денот на оплакувањето на покојникот. Тогаш, Мајка му – Пресветата Богородица и жените мироносици, по погребението, го оплакувале Господа Исуса Христа. Денес се изразува болката, тагата и жалоста на Пресвета Богородица.

Утрово на Велика Сабота, кој се смета за ден меѓу смртта и воскресението, во црквата „Успение на Пресвета Богордица“ во Гостивар беше отслужена литургија на Свети Василиј Велики. Голем број верници присуствуваа на богослужбата, со молитиви за здравје, мир и спасение, и на крај од литругијата се причестија со Светите тајни на христијанството.

Велика Сабота е определена како ден за чување на гробот. Верниците се крај Христовиот гроб, се поклонуваат пред Плаштаницата, на која е претставено телото Господово при погребението, и положено во гробот. Тоа е украсениот гроб Христов, на сред црква, пред кој верниците стојат и се молат. Се протнуваат под неа на колена, со понизност. Го чекаат Воскресението. Ова е ден за прославување на неискажливата љубов од Богочовекот кон луѓето. Велика Сабота е ден на исчекување, ден на свештен трепет пред Христовото Воскресение.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена