Поврзи се со нас

Гостивар

Одделот за неврологија во болницата во Гостивар станува ковид центар

Објавено

на

Се зголемуваат болничките капацитети за згрижување на пациенти со ковид во гостиварската болница. Kовид центар станува и одделот за неврологија.
„Имајќи ја предвид алармантната состојба од зголемувањето на бројот на заболени од Ковид 19 во Гостивар и пошироко, директорот на болницата и координативната група, донесоа одлука како ковид центар да биде и одделот за неврологија. На овој оддел во функција ќе бидат над 20 болнички кревети и над 20 здравствени работници, поточно лекари и технички здравствен персонал кои во секој момемт ќе бидат на услуга на пациентите. Директорот и координативната група за време на викендот внимателно ќе ја следат ситуацијата и доколку е потребно во наредните денови ќе го зголемат капацитетот на болничките кревети уште повеќе, секогаш во корист на пациентите хоспитализирани од Ковид 19.“, соопштија од болницата „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар.
Од пред десетина дена пациенти со ковид се хоспитализираат и во дел од интерното одделение.
Болничката управа апелираше граѓаните да ги почитуваат мерките на заштита и да избегнуваат посети на болните кои лежат на одделенијата.
Апелираме да се избегнуваат посети на хоспитализираните пациенти, за специјалистички – консултативни прегледи, прво да се посети матичниот лекар и само за итни случаеви да се бара болнички услуги, граѓаните да носат заштитна маска, да држат растојание од најмалку 2 метри, редовно да ги мијат рацете. Почитувајте го медицинскиот персонал кој дава сè од себе и се бори во моментот со невидлив непријател. Само на овој начин можеме прво да се заштитиме себеси, нашето семејство, роднините и општеството. Се надеваме дека сите заедно, и со помош на Господ ќе излеземе и од овој предизвик од кој веќе цел свет е на мака.“, се вели во соопштението.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 7 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена