Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Одлични за крвна слика, го зајакнуваат имунитетот, го чистат организмот и ја ублажуваат болката

Слатките капини се здрав и природен благодет. Хранливите материи што ги содржат се многу важни за нашето тело, а пред сè изобилува со антиоксиданти кои целосно го чистат организмот од токсините.

Преку конзумирање на овие бобинки, внесуваме и значителни количини на бројни минерали, со што на нашето тело му даваме железо, калиум и магнезиум, кои се вистински подарок на природата скриени во капините. Богати се со витамини Ц и Е, кои им даваат сладок и малку кисел вкус.

Тие можат да го закрепнат вашето тело, да го зајакнат вашиот имунитет и да дејствуваат превентивно во најразлични заболувања, а се верува дека ова вкусно овошје исто така има моќен антиканцерогено дејство. Затоа сирупот од капини е вистински еликсир за нашето здравје.

Одлични за крвна слика, срце и го зајакнуваат имунитетот подобро од суплиментите

Една чаша сок од капини содржи скоро 700 мг калиум, што е феноменален природен лек за целосниот кардиоваскуларен систем. Посебно е препорачливо да се пие за анемија, затоа што покрај калиумот содржи и железо. Она што на одбранбениот организам му е повеќе од потребно е фолатот, пишува The Thing. Тоа е витамин Б9, кој е тешко да се најде во големи количини кога станува збор за храна. Сепак, ова овошје изобилува со оваа многу потребна супстанција. Дури 108 микрограми фолат има во една чаша сок.

Го чува организмот од токсини и добар е против воспаление

Ова вкусно овошје содржи големи количини на антоцијани, силен природен антиоксиданс. Интересно е што токму тој на овие бобинки им дава карактеристична темна боја, така што сирупот од капина може да се користи за детоксикација на целиот организам, што ќе спречи да се појават многу болести. Витаминот Ц е претставен дури 90 мг во една чаша од овој пијалак, што практично претставува 100 проценти од дневните потреби. Тоа ќе помогне во санирањето на воспаленија, но исто така ќе се зачува еластичноста на кожата, тетивите и крвните садови.

Ја ублажува болката и ја намалува обилната менструација

Капините се природен сојузник на сите жени, особено кога се проблемите во тек на циклусот. Тогаш често може да се јават болки и грчеви кои се навистина непријатни. Ако го пиете овој пијалок, ќе се заштите од овие феномени, затоа што поволно влијае на крвта, како и на самата матка.

Ја елиминира дијарејата и опстипација

Сокот од капини е неприкосновен во справувањето со проблемите со цревата. Го хидрира целиот организам многу брзо и го регулира дигестивниот тракт, а после една чаша од овој пијалок ќе почувствувате подобрување. Покрај тоа, тој е ефикасен и против запек, како и подуеност на долниот дел на стомакот.

Ги зајакнува коските и спречува остеопороза

Веќе споменавме дека ова овошје содржи калциум, а познато е дека е минерал кој е потребен за раст, развој и заштита на коскеното ткиво. Со сигурност можеме да кажеме дека овој пијалок е меѓу најдобрите домашни лекови за оваа намена. Затоа, слободно пиете сок од капиниа за здравјето на коските и ќе избегнете остеопороза, а доколку сте претрпеле фрактура, тоа ќе ви помогне побрзо да заздравите.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!